HomeResultsAboutServicesPhotosPricingConsultingContact

::   2013 New Balance Indoor Nationals -- Live Results   ::





Print


         

 Delta Timing Group - Contractor License 
       2013 New Balance National Indoor - 3/8/2013 to 3/10/2013       
                          New Balance Armory                          
                             New York, NY                             
 
Event 81  Boys 1600 Sprint Medley Emerging Elite
================================================================      
        Meet: M 3:35.31  3/9/2012    Rahway, Rahway, NJ               
    School                                               Finals       
================================================================      
Section  1                                                            
  1 Manchester Tc-Va  'A'                               3:41.57       
     1) JaTaun Harvey 14                2) Tanner Watts 13            
     3) Omary Branch 14                 4) Ben Taminger 15            
         43.49 (43.49)         1:39.79 (56.30)       3:41.57 (2:01.78)
  2 Liberty Tc-Va  'A'                                  3:42.58       
     1) Winston Davis 14                2) Austin Roney 15            
     3) Justin Haupt 14                 4) Craig Danner 13            
         47.49 (47.49)         1:41.79 (54.30)       3:42.58 (2:00.79)
  3 Germantown Friends Tc-Pa  'A'                       3:43.69       
     1) Jeremy Wright 13                2) Dean Whitaker 16           
     3) Jonathan Bailey 13              4) James Finney 14            
         45.59 (45.59)         1:39.29 (53.70)       3:43.69 (2:04.40)
  4 Christ the King Tc-Ny  'A'                          3:53.54       
     1) Dameon Jefferson 14             2) Justen Molina 13           
     3) Darryl McNeil 13                4) Mike Hill 14               
         43.39 (43.39)         1:36.29 (52.90)       3:53.54 (2:17.25)
  5 Oak Ridge Racing-TN  'A'                            3:56.33       
     1) Luis Chavez 14                  2) Sheldon Cole Green 13      
     3) Matt Moore 13                   4) Seth Howell 14             
         42.29 (42.29)         1:36.79 (54.50)       3:56.33 (2:19.54)
Section  2                                                            
  1 Bowie Tracksters-MD  'A'                            3:39.72       
     1) Justin Beatty 14                2) Martrell Royal 14          
     3) Antonio Coleman 15              4) Joshua Wilkins 14          
         42.33 (42.33)         1:34.63 (52.30)       3:39.72 (2:05.09)
  2 Victor Tc-Ny  'A'                                   3:41.21       
     1) Matt Barton 15                  2) Anthony Nitche 13          
     3) Jason Hall 14                   4) George Mertens 14          
         43.93 (43.93)         1:37.03 (53.10)       3:41.22 (2:04.19)
  3 Regis Tc-Ny  'A'                                    3:41.44       
     1) James Malloy 13                 2) Alexander Frost 13         
     3) Brendan Emmons 13               4) Sean Phillips 15           
         43.63 (43.63)         1:37.03 (53.40)       3:41.44 (2:04.41)
  4 Bulldog Tc-Ny  'A'                                  3:42.27       
     1) Dan Goodelman 13                2) Kevin Dehaney 13           
     3) Windell Blake 13                4) Brian Chambers 13          
         43.43 (43.43)         1:35.33 (51.90)       3:42.27 (2:06.94)
  5 Chestnut Hill Acad Tc-Pa  'A'                       3:46.21       
     1) Mac Concannon 13                2) Pat Feighery 14            
     3) Jamil Poole 13                  4) Graham Allen 14            
         47.03 (47.03)         1:41.03 (54.00)       3:46.21 (2:05.18)
Section  3                                                            
  1 Port Jefferson Tc-Ny  'A'                           3:36.68       
     1) Jake Lovera 13                  2) Daniel Gross 14            
     3) Dennis Walsh 13                 4) James Burke 15             
         43.37 (43.37)         1:34.17 (50.80)       3:36.69 (2:02.52)
  2 Reservoir Tc-Md  'A'                                3:44.08       
     1) Gibrill Sheriff 13              2) Olumide Akinbinu 13        
     3) Timmy Usher 13                  4) Tristan King 14            
         41.87 (41.87)         1:34.17 (52.30)       3:44.09 (2:09.92)
  3 Iona Prep Tc-Ny  'A'                                3:45.28       
     1) Derek Black 15                  2) Taj Marable 15             
     3) Jacob Lawrence 14               4) Kelsey Watson 13           
         45.17 (45.17)         1:37.67 (52.50)       3:45.28 (2:07.61)
  4 Mount Olive Tc-Nj  'A'                              3:47.34       
     1) Anthony Talanca 13              2) Bobby Shannon 14           
     3) Javan Moore 13                  4) Eddie Garcia 14            
         45.17 (45.17)         1:41.57 (56.40)       3:47.34 (2:05.77)
  5 Peabody Tc-Ma  'A'                                  3:47.89       
     1) Steven Villani 13               2) Vlasi Duni 13              
     3) Thomas Drover 13                4) Benjamin Braz 14           
         43.97 (43.97)         1:37.47 (53.50)       3:47.89 (2:10.42)
Section  4                                                            
  1 Norwich Free Acad Tc-Ct  'A'                        3:39.02       
     1) Martin Lewerk 13                2) Joseph Trahan 13           
     3) Kobe Amos 14                    4) Kyle Liang 13              
         40.81 (40.81)         1:35.31 (54.50)       3:39.02 (2:03.71)
  2 Mount Ararat Tc-Me  'A'                             3:40.79       
     1) Ty Veno 14                      2) Ryan Lathrop 13            
     3) Ryan Smith 13                   4) Will Hirnak 13             
         45.51 (45.51)         1:38.31 (52.80)       3:40.79 (2:02.48)
  3 Holy Ghost Alumni Tc-Pa  'A'                        3:40.95       
     1) Bradford Detrick 15             2) Kevin Feeney 13            
     3) Brandon Davis 14                4) Christian Kardish 14       
         44.61 (44.61)         1:37.31 (52.70)       3:40.95 (2:03.64)
  4 Huguenot Tc-Ny  'A'                                 3:41.21       
     1) Justin Alleyne 13               2) Keimon Barrow 13           
     3) Justin Casterlin 14             4) Carlos Blades 13           
         43.01 (43.01)         1:35.01 (52.00)       3:41.21 (2:06.20)
  5 Wilton Tc-Ct  'A'                                   3:56.76       
     1) Marco Agudo 14                  2) Harry Copley 14            
     3) Spencer Taylor 13               4) Travis Taylor 13           
         44.51 (44.51)         1:40.81 (56.30)       3:56.76 (2:15.95)
Section  5                                                            
  1 Marlboro Tc-Nj  'A'                                 3:36.20       
     1) Ruben Cruz 14                   2) Zachery Vignola 14         
     3) Chaz Byrnes 14                  4) Brandon Mazzarella 13      
         43.10 (43.10)         1:34.70 (51.60)       3:36.20 (2:01.50)
  2 Capital Tc-Nc  'A'                                  3:38.83       
     1) Stephen Chambers 15             2) Caleb Gabriel 13           
     3) Therius Styles 14               4) John Dalton Rohr 14        
         40.50 (40.50)         1:35.20 (54.70)       3:38.83 (2:03.63)
  3 Pioneer Tc-Ma  'A'                                  3:40.13       
     1) Connor Murphy 14                2) Ryan Dix 14                
     3) Dylan Paddock 13                4) Greg Moschella 16          
         44.60 (44.60)         1:36.80 (52.20)       3:40.13 (2:03.33)
  4 Princeton Tc-Nj  'A'                                3:40.43       
     1) Brandon Yao 14                  2) David Flatscher 14         
     3) Joseph Gray 15                  4) Ian McIsaac 13             
         45.00 (45.00)         1:36.10 (51.10)       3:40.43 (2:04.33)
  5 Andover Tc-Ma  'A'                                  3:43.38       
     1) Cam Farnham 13                  2) Matt Reardon 13            
     3) Humza Naveed 15                 4) Micheal Maldari 13         
         44.80 (44.80)         1:34.50 (49.70)       3:43.38 (2:08.88)
  6 Long Island Alliance-NY  'A'                        3:46.23       
     1) Marc Silverman 14               2) Brett Clarke 15            
     3) Nhaim Asfaq 15                  4) Joe Pinto 14               
         46.50 (46.50)         1:38.20 (51.70)       3:46.23 (2:08.03)
Section  6                                                            
  1 Cosby Tc-Va  'A'                                    3:35.57       
     1) Kevin Dawkins 13                2) Jake Rodgers 13            
     3) Michael Kokal 14                4) Thomas Negron 13           
         44.55 (44.55)         1:35.15 (50.60)       3:35.57 (2:00.42)
  2 Motor City Tc-Mi  'A'                               3:38.15       
     1) Malik Washington 13             2) Dominick Lemonious 13      
     3) Maurice Allen 14                4) Stevie Scott 13            
         41.55 (41.55)         1:30.85 (49.30)       3:38.15 (2:07.30)
  3 Cornwall Tc-Ny  'A'                                 3:38.20       
     1) Anthony Vega 13                 2) Kevin Gangemi 15           
     3) Anthony Hall 13                 4) Alex Combs 14              
         42.75 (42.75)         1:34.85 (52.10)       3:38.21 (2:03.36)
  4 Cambridge Tc-Ma  'A'                                3:38.65       
     1) Deshaun Velez 14                2) Anderson Shaquel 14        
     3) Alexander Kirby 13              4) Nicholas Emack-Bazelais 13 
         43.45 (43.45)         1:33.55 (50.10)       3:38.65 (2:05.10)
  5 Sweet Home Tc-Ny  'A'                               3:40.45       
     1) Jeffrey Hart 13                 2) Damon Luton 14             
     3) Tyvon Rivers 13                 4) Mitchell Daddario 15       
         42.85 (42.85)         1:36.95 (54.10)       3:40.45 (2:03.50)
  6 Spring Valley Tc-Sc  'A'                            3:56.15       
     1) Akeim Barber 13                 2) Brad Gibson 13             
     3) Terrell Simmons 13              4) Connor McCormack 13        
         48.15 (48.15)         1:37.65 (49.50)       3:56.15 (2:18.50)
===================================================================   
        Meet: M 3:35.31  3/9/2012    Rahway, Rahway, NJ               
    School                                               Finals  H#   
===================================================================   
Finals                                                                
  1 Cosby Tc-Va  'A'                                    3:35.57   6   
     1) Kevin Dawkins 13                2) Jake Rodgers 13            
     3) Michael Kokal 14                4) Thomas Negron 13           
         44.55 (44.55)         1:35.15 (50.60)       3:35.57 (2:00.42)
  2 Marlboro Tc-Nj  'A'                                 3:36.20   5   
     1) Ruben Cruz 14                   2) Zachery Vignola 14         
     3) Chaz Byrnes 14                  4) Brandon Mazzarella 13      
         43.10 (43.10)         1:34.70 (51.60)       3:36.20 (2:01.50)
  3 Port Jefferson Tc-Ny  'A'                           3:36.68   3   
     1) Jake Lovera 13                  2) Daniel Gross 14            
     3) Dennis Walsh 13                 4) James Burke 15             
         43.37 (43.37)         1:34.17 (50.80)       3:36.69 (2:02.52)
  4 Motor City Tc-Mi  'A'                               3:38.15   6   
     1) Malik Washington 13             2) Dominick Lemonious 13      
     3) Maurice Allen 14                4) Stevie Scott 13            
         41.55 (41.55)         1:30.85 (49.30)       3:38.15 (2:07.30)
  5 Cornwall Tc-Ny  'A'                                 3:38.20   6   
     1) Anthony Vega 13                 2) Kevin Gangemi 15           
     3) Anthony Hall 13                 4) Alex Combs 14              
         42.75 (42.75)         1:34.85 (52.10)       3:38.21 (2:03.36)
  6 Cambridge Tc-Ma  'A'                                3:38.65   6   
     1) Deshaun Velez 14                2) Anderson Shaquel 14        
     3) Alexander Kirby 13              4) Nicholas Emack-Bazelais 13 
         43.45 (43.45)         1:33.55 (50.10)       3:38.65 (2:05.10)
  7 Capital Tc-Nc  'A'                                  3:38.83   5   
     1) Stephen Chambers 15             2) Caleb Gabriel 13           
     3) Therius Styles 14               4) John Dalton Rohr 14        
         40.50 (40.50)         1:35.20 (54.70)       3:38.83 (2:03.63)
  8 Norwich Free Acad Tc-Ct  'A'                        3:39.02   4   
     1) Martin Lewerk 13                2) Joseph Trahan 13           
     3) Kobe Amos 14                    4) Kyle Liang 13              
         40.81 (40.81)         1:35.31 (54.50)       3:39.02 (2:03.71)
  9 Bowie Tracksters-MD  'A'                            3:39.72   2   
     1) Justin Beatty 14                2) Martrell Royal 14          
     3) Antonio Coleman 15              4) Joshua Wilkins 14          
         42.33 (42.33)         1:34.63 (52.30)       3:39.72 (2:05.09)
 10 Pioneer Tc-Ma  'A'                                  3:40.13   5   
     1) Connor Murphy 14                2) Ryan Dix 14                
     3) Dylan Paddock 13                4) Greg Moschella 16          
         44.60 (44.60)         1:36.80 (52.20)       3:40.13 (2:03.33)
 11 Princeton Tc-Nj  'A'                                3:40.43   5   
     1) Brandon Yao 14                  2) David Flatscher 14         
     3) Joseph Gray 15                  4) Ian McIsaac 13             
         45.00 (45.00)         1:36.10 (51.10)       3:40.43 (2:04.33)
 12 Sweet Home Tc-Ny  'A'                               3:40.45   6   
     1) Jeffrey Hart 13                 2) Damon Luton 14             
     3) Tyvon Rivers 13                 4) Mitchell Daddario 15       
         42.85 (42.85)         1:36.95 (54.10)       3:40.45 (2:03.50)
 13 Mount Ararat Tc-Me  'A'                             3:40.79   4   
     1) Ty Veno 14                      2) Ryan Lathrop 13            
     3) Ryan Smith 13                   4) Will Hirnak 13             
         45.51 (45.51)         1:38.31 (52.80)       3:40.79 (2:02.48)
 14 Holy Ghost Alumni Tc-Pa  'A'                        3:40.95   4   
     1) Bradford Detrick 15             2) Kevin Feeney 13            
     3) Brandon Davis 14                4) Christian Kardish 14       
         44.61 (44.61)         1:37.31 (52.70)       3:40.95 (2:03.64)
 15 Huguenot Tc-Ny  'A'                                 3:41.21   4   
     1) Justin Alleyne 13               2) Keimon Barrow 13           
     3) Justin Casterlin 14             4) Carlos Blades 13           
         43.01 (43.01)         1:35.01 (52.00)       3:41.21 (2:06.20)
 16 Victor Tc-Ny  'A'                                   3:41.21   2   
     1) Matt Barton 15                  2) Anthony Nitche 13          
     3) Jason Hall 14                   4) George Mertens 14          
         43.93 (43.93)         1:37.03 (53.10)       3:41.22 (2:04.19)
 17 Regis Tc-Ny  'A'                                    3:41.44   2   
     1) James Malloy 13                 2) Alexander Frost 13         
     3) Brendan Emmons 13               4) Sean Phillips 15           
         43.63 (43.63)         1:37.03 (53.40)       3:41.44 (2:04.41)
 18 Manchester Tc-Va  'A'                               3:41.57   1   
     1) JaTaun Harvey 14                2) Tanner Watts 13            
     3) Omary Branch 14                 4) Ben Taminger 15            
         43.49 (43.49)         1:39.79 (56.30)       3:41.57 (2:01.78)
 19 Bulldog Tc-Ny  'A'                                  3:42.27   2   
     1) Dan Goodelman 13                2) Kevin Dehaney 13           
     3) Windell Blake 13                4) Brian Chambers 13          
         43.43 (43.43)         1:35.33 (51.90)       3:42.27 (2:06.94)
 20 Liberty Tc-Va  'A'                                  3:42.58   1   
     1) Winston Davis 14                2) Austin Roney 15            
     3) Justin Haupt 14                 4) Craig Danner 13            
         47.49 (47.49)         1:41.79 (54.30)       3:42.58 (2:00.79)
 21 Andover Tc-Ma  'A'                                  3:43.38   5   
     1) Cam Farnham 13                  2) Matt Reardon 13            
     3) Humza Naveed 15                 4) Micheal Maldari 13         
         44.80 (44.80)         1:34.50 (49.70)       3:43.38 (2:08.88)
 22 Germantown Friends Tc-Pa  'A'                       3:43.69   1   
     1) Jeremy Wright 13                2) Dean Whitaker 16           
     3) Jonathan Bailey 13              4) James Finney 14            
         45.59 (45.59)         1:39.29 (53.70)       3:43.69 (2:04.40)
 23 Reservoir Tc-Md  'A'                                3:44.08   3   
     1) Gibrill Sheriff 13              2) Olumide Akinbinu 13        
     3) Timmy Usher 13                  4) Tristan King 14            
         41.87 (41.87)         1:34.17 (52.30)       3:44.09 (2:09.92)
 24 Iona Prep Tc-Ny  'A'                                3:45.28   3   
     1) Derek Black 15                  2) Taj Marable 15             
     3) Jacob Lawrence 14               4) Kelsey Watson 13           
         45.17 (45.17)         1:37.67 (52.50)       3:45.28 (2:07.61)
 25 Chestnut Hill Acad Tc-Pa  'A'                       3:46.21   2   
     1) Mac Concannon 13                2) Pat Feighery 14            
     3) Jamil Poole 13                  4) Graham Allen 14            
         47.03 (47.03)         1:41.03 (54.00)       3:46.21 (2:05.18)
 26 Long Island Alliance-NY  'A'                        3:46.23   5   
     1) Marc Silverman 14               2) Brett Clarke 15            
     3) Nhaim Asfaq 15                  4) Joe Pinto 14               
         46.50 (46.50)         1:38.20 (51.70)       3:46.23 (2:08.03)
 27 Mount Olive Tc-Nj  'A'                              3:47.34   3   
     1) Anthony Talanca 13              2) Bobby Shannon 14           
     3) Javan Moore 13                  4) Eddie Garcia 14            
         45.17 (45.17)         1:41.57 (56.40)       3:47.34 (2:05.77)
 28 Peabody Tc-Ma  'A'                                  3:47.89   3   
     1) Steven Villani 13               2) Vlasi Duni 13              
     3) Thomas Drover 13                4) Benjamin Braz 14           
         43.97 (43.97)         1:37.47 (53.50)       3:47.89 (2:10.42)
 29 Christ the King Tc-Ny  'A'                          3:53.54   1   
     1) Dameon Jefferson 14             2) Justen Molina 13           
     3) Darryl McNeil 13                4) Mike Hill 14               
         43.39 (43.39)         1:36.29 (52.90)       3:53.54 (2:17.25)
 30 Spring Valley Tc-Sc  'A'                            3:56.15   6   
     1) Akeim Barber 13                 2) Brad Gibson 13             
     3) Terrell Simmons 13              4) Connor McCormack 13        
         48.15 (48.15)         1:37.65 (49.50)       3:56.15 (2:18.50)
 31 Oak Ridge Racing-TN  'A'                            3:56.33   1   
     1) Luis Chavez 14                  2) Sheldon Cole Green 13      
     3) Matt Moore 13                   4) Seth Howell 14             
         42.29 (42.29)         1:36.79 (54.50)       3:56.33 (2:19.54)
 32 Wilton Tc-Ct  'A'                                   3:56.76   4   
     1) Marco Agudo 14                  2) Harry Copley 14            
     3) Spencer Taylor 13               4) Travis Taylor 13           
         44.51 (44.51)         1:40.81 (56.30)       3:56.76 (2:15.95)