HomeResultsAboutServicesPhotosPricingConsultingContact

::   2013 New Balance Indoor Nationals -- Live Results   ::





Print


         

 Delta Timing Group - Contractor License 
       2013 New Balance National Indoor - 3/8/2013 to 3/10/2013       
                          New Balance Armory                          
                             New York, NY                             
 
Event 79  Boys 4x800 Meter Relay Emerging Elite
===================================================================   
        Meet: M 7:56.08  3/9/2012    Mt. Tabor, Winston-Salem, NC     
    School                                               Finals  H#   
===================================================================   
Finals                                                                
  1 Long Island Alliance-NY  'A'                        7:56.45   3   
     1) Mike Puleio 13                  2) Lawrence Vediliago 13      
     3) Tyler Maxwell 13                4) Kyle Smith 13              
     2:00.79 (2:00.79)       3:57.99 (1:57.20)       5:53.29 (1:55.30)
     7:56.45 (2:03.16)                                                
  2 McQuaid Tc-Ny  'A'                                  7:57.95   3   
     1) Nate Howe 14                    2) Austin Peters 14           
     3) AJ Stuver 13                    4) Michael Sullivan 13        
     1:55.39 (1:55.39)       3:52.89 (1:57.50)       5:57.99 (2:05.10)
     7:57.95 (1:59.96)                                                
  3 Rebels Tc-Ny  'A'                                   7:59.12   3   
     1) Michael Anson 13                2) Kunal Shah 14              
     3) Veeral Shah 15                  4) Galo Vasquez 13            
     1:55.69 (1:55.69)       3:53.89 (1:58.20)       5:56.69 (2:02.80)
     7:59.12 (2:02.43)                                                
  4 Souhegan Tc-Nh  'A'                                 7:59.24   2   
     1) Patrick Lynch 14                2) Ben Platt 15               
     3) Eli Moskowitz 15                4) Tanner Kent 13             
     1:57.50 (1:57.50)       3:59.90 (2:02.40)       5:59.40 (1:59.50)
     7:59.24 (1:59.84)                                                
  5 Gazelles-NC  'A'                                    7:59.44   3   
     1) Bakri Abushouk 13               2) Justin Lane 13             
     3) Josh Barrett 14                 4) Christopher Johnson 13     
     1:56.99 (1:56.99)       3:58.99 (2:02.00)       5:55.19 (1:56.20)
     7:59.44 (2:04.25)                                                
  6 Hunterdon Central Tc-Nj  'A'                        7:59.83   3   
     1) Alexis Muhumure 13              2) Samuel Little 14           
     3) Brendan Jaeger 13               4) Michael Turck 13           
     1:54.39 (1:54.39)       3:56.09 (2:01.70)       5:57.39 (2:01.30)
     7:59.83 (2:02.44)                                                
  7 Fork Union MA Tc-Va  'A'                            7:59.87   3   
     1) Nemuel Okaah 13                 2) Russ Garver 13             
     3) Alex Lomong 16                  4) Peter Lomong 15            
     1:54.69 (1:54.69)       3:53.09 (1:58.40)       5:54.69 (2:01.60)
     7:59.87 (2:05.18)                                                
  8 Osbourn Park Tc-Va  'A'                             8:03.45   3   
     1) Kyle Weinberg 14                2) Jacob Black 14             
     3) Teague Peck 13                  4) Nick Causey 14             
     2:00.39 (2:00.39)       4:03.79 (2:03.40)       6:04.49 (2:00.70)
     8:03.45 (1:58.96)                                                
  9 Ridgefield Tc-Ct  'A'                               8:03.59   3   
     1) William Bordash 14              2) Graeme Hewett 14           
     3) McCall Keller 13                4) Tom Guillaume 14           
     1:57.59 (1:57.59)       3:57.49 (1:59.90)       5:57.19 (1:59.70)
     8:03.59 (2:06.40)                                                
 10 Clarence Tc-Ny  'A'                                 8:03.92   2   
     1) Dan Rogers 13                   2) Dan Huben 14               
     3) Justin Richardson 13            4) Ben Reinhardt 13           
     1:55.00 (1:55.00)       3:57.60 (2:02.60)       5:59.90 (2:02.30)
     8:03.92 (2:04.02)                                                
 11 Union Catholic Tc-Nj  'A'                           8:03.98   3   
     1) Kenny Evely 14                  2) Mike DeAngelis 13          
     3) Andrew Ghizzone 14              4) Derek Siegal 14            
     1:57.19 (1:57.19)       3:56.49 (1:59.30)       5:59.69 (2:03.20)
     8:03.98 (2:04.29)                                                
 12 Washingtonville Tc-Ny  'A'                          8:04.10   3   
     1) Ryan Nguyen 14                  2) TJ Santiago 14             
     3) Connor Quinn 13                 4) Jeremy White 13            
     1:56.39 (1:56.39)       3:59.49 (2:03.10)       5:57.89 (1:58.40)
     8:04.10 (2:06.21)                                                
 13 Thomas Jefferson Tc-Ny  'A'                         8:06.69   1   
     1) Tevin Aitken 13                 2) Mustafa Bey 14             
     3) Sidgie Greene 13                4) Qasim Rey 13               
     2:03.02 (2:03.02)       3:57.02 (1:54.00)       6:00.42 (2:03.40)
     8:06.69 (2:06.27)                                                
 14 Ronkonkoma Rc-Ny  'A'                               8:07.19   1   
     1) Alex Lazarich 13                2) Anthony Coccia 14          
     3) Ryan Beierle 13                 4) Jason Karpinski 13         
     1:59.92 (1:59.92)       3:57.12 (1:57.20)       5:59.22 (2:02.10)
     8:07.19 (2:07.97)                                                
 15 Pope John Xxiii Tc-Nj  'A'                          8:08.00   1   
     1) John Willemsen 14               2) Jon Buck 15                
     3) Sean Cobo 14                    4) Kevin Good 13              
     1:56.82 (1:56.82)       3:57.62 (2:00.80)       6:01.92 (2:04.30)
     8:08.01 (2:06.09)                                                
 16 West Springfield Tc-Va  'A'                         8:08.25   3   
     1) John Amann 13                   2) Michael Stormo 13          
     3) William Rabil 13                4) Joey Spaziani 13           
     1:57.19 (1:57.19)       3:58.69 (2:01.50)       6:03.79 (2:05.10)
     8:08.25 (2:04.46)                                                
 17 White Clay Creek Tc-De  'A'                         8:08.56   1   
     1) Kyle Gerhart 13                 2) Jarod Wilson 15            
     3) Chris Kitson 14                 4) Ken Fontal 13              
     1:57.42 (1:57.42)       4:00.32 (2:02.90)       6:03.82 (2:03.50)
     8:08.56 (2:04.74)                                                
 18 Seneca Tc-Nj  'A'                                   8:09.56   2   
     1) Edward Bohi 13                  2) Ryan Schubert 13           
     3) Timothy Curtin 13               4) Alex McGrainer 13          
     1:59.80 (1:59.80)       4:02.90 (2:03.10)       6:06.10 (2:03.20)
     8:09.56 (2:03.46)                                                
 19 Ram$ey Farm Bros-DE  'A'                            8:11.70   2   
     1) Joseph Casini 13                2) Ryan Hughes 13             
     3) Patrick Hally 14                4) Liam Magerr 13             
     2:01.50 (2:01.50)       4:06.90 (2:05.40)       6:09.00 (2:02.10)
     8:11.70 (2:02.70)                                                
 20 Colts Neck Tc-Nj  'A'                               8:11.75   1   
     1) Brandon Gold 14                 2) Frank Conforti 14          
     3) Riley Leder 13                  4) Colin Chehanske 14         
     2:00.32 (2:00.32)       4:05.82 (2:05.50)       6:08.32 (2:02.50)
     8:11.75 (2:03.43)                                                
 21 Rahway Tc-Nj  'A'                                   8:12.46   2   
     1) Kazeem Otun 13                  2) Deshawne Bunion 15         
     3) Harlan Clarke 14                4) Sufian Muhammad 13         
     1:58.90 (1:58.90)       4:02.10 (2:03.20)       6:02.30 (2:00.20)
     8:12.46 (2:10.16)                                                
 22 Midwood Tc-Ny  'A'                                  8:12.74   2   
     1) Ikechukwu Egbunam 15            2) Justin White 13            
     3) Billy Hector 14                 4) Jacob Zolotarevsky 16      
     1:58.20 (1:58.20)       3:54.40 (1:56.20)       6:01.50 (2:07.10)
     8:12.74 (2:11.24)                                                
 23 Regis Tc-Ny  'A'                                    8:13.16   2   
     1) Sean Phillips 15                2) Brian Dobkowski 14         
     3) Steven Mazzari 13               4) Brendan Emmons 13          
     1:58.50 (1:58.50)       4:03.70 (2:05.20)       6:09.20 (2:05.50)
     8:13.16 (2:03.96)                                                
 24 Fordham Prep Tc-Ny  'A'                             8:14.65   2   
     1) Jonathan Calvello 14            2) Christian Kuntz 13         
     3) Joseph Prunty 15                4) John Tannian 14            
     2:01.00 (2:01.00)       4:03.80 (2:02.80)       6:09.10 (2:05.30)
     8:14.65 (2:05.55)                                                
 25 Pioneer Tc-Ma  'A'                                  8:19.32   2   
     1) Connor Murphy 14                2) Alex Crowley 13            
     3) Kyle Johnson 13                 4) Jonathan Green 13          
     2:02.60 (2:02.60)       4:05.30 (2:02.70)       6:10.60 (2:05.30)
     8:19.32 (2:08.72)                                                
 26 Flyers Tc-Ny  'A'                                   8:19.35   1   
     1) Sean Luzzi 14                   2) Joseph White 14            
     3) Andrew Dorritie 14              4) Thomas Hayes 14            
     2:02.52 (2:02.52)       4:03.82 (2:01.30)       6:05.02 (2:01.20)
     8:19.35 (2:14.33)                                                
 27 Cooper River Tc-Nj  'A'                             8:19.85   1   
     1) Alex Stelmaski 13               2) Ben Tso 14                 
     3) Connor McTear 13                4) Eric Franklin 13           
     2:01.32 (2:01.32)       4:06.22 (2:04.90)       6:15.42 (2:09.20)
     8:19.86 (2:04.44)                                                
 28 Metuchen Tc-Nj  'A'                                 8:21.95   2   
     1) James Hampsey 14                2) Julian Lenartowicz 14      
     3) Brian Sullivan 14               4) James Poandl 14            
     2:00.70 (2:00.70)       4:05.10 (2:04.40)       6:11.20 (2:06.10)
     8:21.95 (2:10.75)                                                
 29 Loyola Blakefield Tc-Md  'A'                        8:22.57   2   
     1) Zack Nerenberg 13               2) Connor Perry 13            
     3) Ted Terpos 13                   4) Dominic Piedmont 13        
     1:59.40 (1:59.40)       4:02.00 (2:02.60)       6:09.60 (2:07.60)
     8:22.57 (2:12.97)                                                
 30 Western Cary Tc-Nc  'A'                             8:23.42   1   
     1) Will Jordan 14                  2) Brad Pehr 14               
     3) Corey Colberg 14                4) Mahmoud Saad 13            
     2:03.12 (2:03.12)       4:06.92 (2:03.80)       6:14.72 (2:07.80)
     8:23.42 (2:08.70)                                                
 31 Glastonbury Tc-Ct-Boys  'A'                         8:24.68   2   
     1) Hayes Watson 13                 2) Randy Neish 16             
     3) Ryan Shiring 13                 4) Patrick Shiring 13         
     2:03.60 (2:03.60)       4:06.90 (2:03.30)       6:09.90 (2:03.00)
     8:24.69 (2:14.79)                                                
 32 North Andover Aa-Ma  'A'                            8:26.52   1   
     1) Dan Marino 14                   2) Chris Dalke 15             
     3) Zach Frahlich 15                4) Jacob Johns 13             
     2:03.12 (2:03.12)       4:10.02 (2:06.90)       6:14.82 (2:04.80)
     8:26.52 (2:11.70)                                                
 33 Hopewell Valley Tc-Nj  'A'                          8:26.59   2   
     1) Will Gibson 13                  2) Andrew Hilderbrandt 14     
     3) Tommy Teachen 14                4) Christopher Gutierrez 13   
     1:58.60 (1:58.60)       4:06.90 (2:08.30)       6:13.20 (2:06.30)
     8:26.59 (2:13.39)                                                
 34 Msit Tc-Ny  'A'                                     8:27.21   1   
     1) Mohammed Aziz 14                2) Weagba Nelson 13           
     3) Keith Newman 13                 4) Kevin Trimmer 13           
     1:59.02 (1:59.02)       4:08.02 (2:09.00)       6:13.42 (2:05.40)
     8:27.21 (2:13.79)                                                
 35 Holy Trinity Acad Tc-Fl  'A'                        8:28.08   2   
     1) Alex Brown 13                   2) Michael Cacciatore 13      
     3) Andrew Caccaitore 15            4) Cole Oliver 13             
     2:04.80 (2:04.80)       4:12.70 (2:07.90)       6:19.20 (2:06.50)
     8:28.08 (2:08.88)                                                
 36 Bowie Tracksters-MD  'A'                            8:31.81   1   
     1) Donnell Davis 14                2) Martrell Royal 14          
     3) Antonio Coleman 15              4) Joshua Wilkins 14          
     2:02.62 (2:02.62)       4:05.72 (2:03.10)       6:11.42 (2:05.70)
     8:31.81 (2:20.39)                                                
 37 North Attleboro Tc-Ma  'A'                          8:32.55   1   
     1) Ryan Croke 14                   2) George Bradley 13          
     3) Ian Flanagan 14                 4) Michael Kelleher 14        
     2:04.52 (2:04.52)       4:14.02 (2:09.50)       6:21.72 (2:07.70)
     8:32.55 (2:10.83)                                                
 38 Red Devils Tc-Ma  'A'                               8:39.73   1   
     1) Matthew Ackerman 14             2) Paul Hogan 14              
     3) Christos Saledas 13             4) Mark Steinbach 13          
     2:03.72 (2:03.72)       4:18.02 (2:14.30)       6:27.52 (2:09.50)
     8:39.73 (2:12.21)                                                
 39 Bronx Science Tc-Ny  'A'                            8:42.47   1   
     1) Sam Maeglin 14                  2) Mike Mazursky 13           
     3) Artjom Plaunov 14               4) Daniel Leon 13             
     2:06.72 (2:06.72)       4:15.22 (2:08.50)       6:28.92 (2:13.70)
     8:42.48 (2:13.56)