HomeResultsAboutServicesPhotosPricingConsultingContact

::   2013 New Balance Indoor Nationals -- Live Results   ::





Print


         

 Delta Timing Group - Contractor License 
     2013 New Balance National Indoor - 3/8/2013 to 3/10/2013      
                        New Balance Armory                         
                           New York, NY                            
 
Event 70  Girls 1 Mile Run Emerging Elite
================================================================   
        Meet: M 4:58.48  3/9/2012    Madeleine Berkson, Class, P   
    Name                    Year School                  Finals    
================================================================   
Section  1                                                         
  1 Paige Duca                15 Sacred Heart           5:04.63    
   4:44.877 (4:44.877)                                             
  2 Denise Branch             14 Benjamin Car           5:04.66    
   4:45.163 (4:45.163)                                             
  3 Courtney Thompson         14 Una-Nj-Freeh           5:05.12    
   4:46.249 (4:46.249)                                             
  4 Rachel Belmont            14 Old Bridge Tc-Nj       5:08.07    
   4:46.463 (4:46.463)                                             
  5 Sarah Keiran              13 Emerging Elites-MA     5:13.23    
   4:50.105 (4:50.105)                                             
  6 Gloria Park               14 Spirit of Pre Tc-Mi    5:15.94    
   4:56.251 (4:56.251)                                             
  7 Alexandra Buonfiglio      13 Emerging Elites-MA     5:16.22    
   4:55.229 (4:55.229)                                             
  8 Alyssa Taylor             13 Owings Mills Tc-Md     5:17.48    
   4:58.028 (4:58.028)                                             
  9 Autumn Albrecht           15 Una-Ny-Brock           5:18.41    
   4:56.353 (4:56.353)                                             
 10 Lauren Green              15 Spirit of Pre Tc-Mi    5:18.57    
   4:59.063 (4:59.063)                                             
 11 Alyssa Kramer             15 Old Bridge Tc-Nj       5:18.69    
   4:58.062 (4:58.062)                                             
 12 Janaya Randall            14 North Shore            5:27.08    
   5:04.983 (5:04.983)                                             
 13 Ashley Leta               14 Peru Tc-Ny             5:31.07    
   5:06.186 (5:06.186)                                             
Section  2                                                         
  1 Ann Sisson                13 Mountain Bro           5:00.83    
   4:41.145 (4:41.145)                                             
  2 Julia Nardone             15 Glenelg/Johnson TC     5:09.81    
   4:51.060 (4:51.060)                                             
  3 Kaitlin Poiesz            14 Una-Pa-Chalf           5:10.69    
   4:51.562 (4:51.562)                                             
  4 Jessica Bellows           15 Coventry Tc-Ri         5:12.78    
   4:53.311 (4:53.311)                                             
  5 Lucy Vankleunen           13 Central Tc-Pa-Phl      5:13.70    
   4:53.420 (4:53.420)                                             
  6 Samantha Cox              13 Bonny Eagle Tc-Me      5:13.76    
   4:52.252 (4:52.252)                                             
  7 Christina Firl            13 Grosse Pointe Rc-Mi    5:16.46    
   4:55.229 (4:55.229)                                             
  8 Jessica Scheriff          14 North Babylon Tc-Ny    5:17.98    
   4:55.763 (4:55.763)                                             
Section  3                                                         
  1 Emily Kaplan              15 Cub Athletics-DC       4:55.98M   
   4:38.079 (4:38.079)                                             
  2 Megan Wilson              14 Una-Md-Potom           4:59.59    
   4:40.494 (4:40.494)                                             
  3 Joelle Feinberg           14 Una-Ny-Port_           5:01.91    
   4:40.259 (4:40.259)                                             
  4 Alexandra Russo           13 Una-Ny-Bellp           5:05.44    
   4:45.777 (4:45.777)                                             
  5 Annika Gompers            14 Una-Ma-Newto           5:06.00    
   4:46.077 (4:46.077)                                             
  6 Lauren Burnett            13 Una-Mi-Macom           5:06.03    
   4:44.191 (4:44.191)                                             
  7 Elianna Shwayder          14 Spirit of Pre Tc-Mi    5:09.06    
   4:48.019 (4:48.019)                                             
  8 Charlotte Pierce          13 Una-Me-Alfre           5:12.79    
   4:51.101 (4:51.101)                                             
  9 Ariana North              13 Highlands TC           5:16.97    
   4:55.925 (4:55.925)                                             
 10 Jacqueline Katzman        14 Bosque School Tc-Nm    5:21.25    
   4:58.077 (4:58.077)                                             
Section  4                                                         
  1 Katherine Receveur        14 Louisville Tc-Ky       4:57.24M   
   4:39.127 (4:39.127)                                             
  2 Marin Warner              15 Holmdel Tc-Nj          4:58.31M   
   4:40.933 (4:40.933)                                             
  3 Marisa Ruskan             13 Bridgewater-           5:00.30    
   4:39.862 (4:39.862)                                             
  4 Delphi Cleaveland         13 Arlington Tc-Ny        5:03.42    
   4:42.994 (4:42.994)                                             
  5 Cate Allen                14 Fairfield Wa           5:03.63    
   4:43.782 (4:43.782)                                             
  6 Amanda Corbosiero         14 Una-Nj-Rosel           5:06.36    
   4:46.075 (4:46.075)                                             
  7 Jessica Molloy            15 Mountain Bro           5:10.18    
   4:48.103 (4:48.103)                                             
  8 Barbara Lee Ball          13 Una-Tn-Nashv           5:15.76    
   4:54.243 (4:54.243)                                             
===================================================================
        Meet: M 4:58.48  3/9/2012    Madeleine Berkson, Class, Prov
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
Finals                                                             
  1 Emily Kaplan              15 Cub Athletics-DC       4:55.98M  3
   4:38.079 (4:38.079)                                             
  2 Katherine Receveur        14 Louisville Tc-Ky       4:57.24M  4
   4:39.127 (4:39.127)                                             
  3 Marin Warner              15 Holmdel Tc-Nj          4:58.31M  4
   4:40.933 (4:40.933)                                             
  4 Megan Wilson              14 Una-Md-Potom           4:59.59   3
   4:40.494 (4:40.494)                                             
  5 Marisa Ruskan             13 Bridgewater-           5:00.30   4
   4:39.862 (4:39.862)                                             
  6 Ann Sisson                13 Mountain Bro           5:00.83   2
   4:41.145 (4:41.145)                                             
  7 Joelle Feinberg           14 Una-Ny-Port_           5:01.91   3
   4:40.259 (4:40.259)                                             
  8 Delphi Cleaveland         13 Arlington Tc-Ny        5:03.42   4
   4:42.994 (4:42.994)                                             
  9 Cate Allen                14 Fairfield Wa           5:03.63   4
   4:43.782 (4:43.782)                                             
 10 Paige Duca                15 Sacred Heart           5:04.63   1
   4:44.877 (4:44.877)                                             
 11 Denise Branch             14 Benjamin Car           5:04.66   1
   4:45.163 (4:45.163)                                             
 12 Courtney Thompson         14 Una-Nj-Freeh           5:05.12   1
   4:46.249 (4:46.249)                                             
 13 Alexandra Russo           13 Una-Ny-Bellp           5:05.44   3
   4:45.777 (4:45.777)                                             
 14 Annika Gompers            14 Una-Ma-Newto           5:06.00   3
   4:46.077 (4:46.077)                                             
 15 Lauren Burnett            13 Una-Mi-Macom           5:06.03   3
   4:44.191 (4:44.191)                                             
 16 Amanda Corbosiero         14 Una-Nj-Rosel           5:06.36   4
   4:46.075 (4:46.075)                                             
 17 Rachel Belmont            14 Old Bridge Tc-Nj       5:08.07   1
   4:46.463 (4:46.463)                                             
 18 Elianna Shwayder          14 Spirit of Pre Tc-Mi    5:09.06   3
   4:48.019 (4:48.019)                                             
 19 Julia Nardone             15 Glenelg/Johnson TC     5:09.81   2
   4:51.060 (4:51.060)                                             
 20 Jessica Molloy            15 Mountain Bro           5:10.18   4
   4:48.103 (4:48.103)                                             
 21 Kaitlin Poiesz            14 Una-Pa-Chalf           5:10.69   2
   4:51.562 (4:51.562)                                             
 22 Jessica Bellows           15 Coventry Tc-Ri         5:12.78   2
   4:53.311 (4:53.311)                                             
 23 Charlotte Pierce          13 Una-Me-Alfre           5:12.79   3
   4:51.101 (4:51.101)                                             
 24 Sarah Keiran              13 Emerging Elites-MA     5:13.23   1
   4:50.105 (4:50.105)                                             
 25 Lucy Vankleunen           13 Central Tc-Pa-Phl      5:13.70   2
   4:53.420 (4:53.420)                                             
 26 Samantha Cox              13 Bonny Eagle Tc-Me      5:13.76   2
   4:52.252 (4:52.252)                                             
 27 Barbara Lee Ball          13 Una-Tn-Nashv           5:15.76   4
   4:54.243 (4:54.243)                                             
 28 Gloria Park               14 Spirit of Pre Tc-Mi    5:15.94   1
   4:56.251 (4:56.251)                                             
 29 Alexandra Buonfiglio      13 Emerging Elites-MA     5:16.22   1
   4:55.229 (4:55.229)                                             
 30 Christina Firl            13 Grosse Pointe Rc-Mi    5:16.46   2
   4:55.229 (4:55.229)                                             
 31 Ariana North              13 Highlands TC           5:16.97   3
   4:55.925 (4:55.925)                                             
 32 Alyssa Taylor             13 Owings Mills Tc-Md     5:17.48   1
   4:58.028 (4:58.028)                                             
 33 Jessica Scheriff          14 North Babylon Tc-Ny    5:17.98   2
   4:55.763 (4:55.763)                                             
 34 Autumn Albrecht           15 Una-Ny-Brock           5:18.41   1
   4:56.353 (4:56.353)                                             
 35 Lauren Green              15 Spirit of Pre Tc-Mi    5:18.57   1
   4:59.063 (4:59.063)                                             
 36 Alyssa Kramer             15 Old Bridge Tc-Nj       5:18.69   1
   4:58.062 (4:58.062)                                             
 37 Jacqueline Katzman        14 Bosque School Tc-Nm    5:21.25   3
   4:58.077 (4:58.077)                                             
 38 Janaya Randall            14 North Shore            5:27.08   1
   5:04.983 (5:04.983)                                             
 39 Ashley Leta               14 Peru Tc-Ny             5:31.07   1
   5:06.186 (5:06.186)