HomeResultsAboutServicesPhotosPricingConsultingContact

::   2013 New Balance Indoor Nationals -- Live Results   ::





Print


         

 Delta Timing Group - Contractor License 
                2013 New Balance National Indoor - 3/8/2013 to 3/10/2013                
                                   New Balance Armory                                   
                                      New York, NY                                      
 
Event 27  Boys Distance Medley
================================================================                        
        Meet: M 10:02.13  3/14/2009   Albemarle, Charlottesville                        
                          Z. Vrhovac, L. Noble, G. Bradley, A. Kostelac                 
   NSIC Meet: I  9:59.94  3/10/2000   Gloucester, Gloucester, MA                        
                          J. Palazola, N. Otieno, S. Milne, T. Colangelo                
Natl, Armory: N  9:59.94  3/10/2000   Gloucester, Gloucester, MA                        
                          J. Palazola, N. Otieno, S. Milne, T. Colangelo                
    School                                               Finals                         
================================================================                        
Section  1                                                                              
  1 Riverside Runners-NY  'A'                          10:27.66                         
     1) Ty Buckley 13                   2) Andrew Berger 15                             
     3) J.P. Meredith 13                4) Marco Pompilj 15                             
     3:15.76 (3:15.76)         4:06.46 (50.70)       6:07.66 (2:01.20)                  
    10:27.66 (4:20.00)                                                                  
  2 Stuyvesant Tc-Ny  'A'                              10:29.20                         
     1) Eric Chen 15                    2) Alex Lui 14                                  
     3) Andrew Puopolo 14               4) Jack Stevenson 13                            
     3:14.86 (3:14.86)         4:08.96 (54.10)       6:13.26 (2:04.30)                  
    10:29.21 (4:15.95)                                                                  
  3 Curtis Tc-Ny-Boys  'A'                             10:31.19                         
     1) Saad Baig 13                    2) Joshua Beausil                               
     3) Mohammed Bah 14                 4) Ronaldo Ball 13                              
     3:14.26 (3:14.26)         4:08.66 (54.40)       6:09.26 (2:00.60)                  
    10:31.19 (4:21.93)                                                                  
  4 Capital Preparatory Tc-Ct  'A'                     10:36.71                         
     1) Devin Nelson 14                 2) Christian Battey 13                          
     3) Kevin Rivera 14                 4) Dhahran Velasquez 14                         
     3:14.96 (3:14.96)         4:09.66 (54.70)       6:14.26 (2:04.60)                  
    10:36.71 (4:22.45)                                                                  
  5 Dtown West Tc-Pa  'A'                              10:38.61                         
     1) Joey Steadman 13                2) Leon Williams 14                             
     3) Ryan Markle 13                  4) Ken Leidal 13                                
     3:21.76 (3:21.76)         4:17.66 (55.90)       6:15.36 (1:57.70)                  
    10:38.61 (4:23.25)                                                                  
  6 Osbourn Park Tc-Va  'A'                            10:41.86                         
     1) Jacob Black 14                  2) Teague Peck 13                               
     3) Kyle Weinberg 14                4) Nick Causey 14                               
     3:19.76 (3:19.76)         4:09.56 (49.80)       6:12.86 (2:03.30)                  
    10:41.86 (4:29.00)                                                                  
  7 Herndon Tc-Va  'A'                                 10:42.50                         
     1) Andrew Goldman 13               2) Ryan McGowan 13                              
     3) Jimmy Butler 13                 4) Bradley Heuer 13                             
     3:17.46 (3:17.46)         4:09.36 (51.90)       6:17.56 (2:08.20)                  
    10:42.50 (4:24.94)                                                                  
  8 Msgr. Farrell Tc-Ny  'A'                           10:45.50                         
     1) John Bentivigna 13              2) Dan Lewandowski 13                           
     3) Brian Tress 13                  4) Dan Galford 13                               
     3:15.96 (3:15.96)         4:12.56 (56.60)       6:21.06 (2:08.50)                  
    10:45.50 (4:24.44)                                                                  
  9 Chelmsford Tc-Ma  'A'                              10:47.92                         
     1) Dan Nolan 13                    2) Chris Judge 13                               
     3) Max Higson 14                   4) Quinn Cooney 15                              
     3:20.16 (3:20.16)         4:13.06 (52.90)       6:19.66 (2:06.60)                  
    10:47.92 (4:28.26)                                                                  
 10 Western Branch Tc-Va  'A'                          10:53.72                         
     1) Bruce Charity 13                2) Tyson Robinson 15                            
     3) Eric Ellis 14                   4) Nick Richardson 13                           
     3:27.06 (3:27.06)         4:19.66 (52.60)       6:21.56 (2:01.90)                  
    10:53.72 (4:32.16)                                                                  
 11 Atlee Tc-Va  'A'                                   10:54.63                         
     1) Percy Fields 15                 2) David Segovia 14                             
     3) Matthew Peery 13                4) Bismillah Alidost 13                         
     3:16.66 (3:16.66)         4:08.36 (51.70)       6:17.66 (2:09.30)                  
    10:54.63 (4:36.97)                                                                  
 12 Midwood Tc-Ny  'A'                                 10:55.78                         
     1) Ikechukwu Egbunam 15            2) Tariq Thomas 13                              
     3) Jacob Zolotarevsky 16           4) Billy Hector 14                              
     3:25.06 (3:25.06)         4:22.06 (57.00)       6:30.76 (2:08.70)                  
    10:55.78 (4:25.02)                                                                  
Section  2                                                                              
  1 Comet Tc-Ny  'A'                                   10:18.36                         
     1) Brennan Root 13                 2) Josh Wray 13                                 
     3) Pat Shenal 13                   4) Mickey Burke 14                              
     3:13.51 (3:13.51)         4:03.91 (50.40)       6:02.51 (1:58.60)                  
    10:18.37 (4:15.86)                                                                  
  2 Lowell Tc-Ma  'A'                                  10:19.25                         
     1) Michael Kalenoski 13            2) Ryan Fitzgerald 13                           
     3) Tyler Richards 14               4) Patrick Coppinger 13                         
     3:11.71 (3:11.71)         4:01.11 (49.40)       6:01.01 (1:59.90)                  
    10:19.25 (4:18.24)                                                                  
  3 Carmel Tc-Ny  'A'                                  10:19.26                         
     1) Benito Muniz 15                 2) louis velazquez 13                           
     3) Cyd Scott 14                    4) Eric Holt 13                                 
     3:13.61 (3:13.61)         4:06.81 (53.20)       6:08.11 (2:01.30)                  
    10:19.26 (4:11.15)                                                                  
  4 Pennsbury Tc-Pa  'A'                               10:22.58                         
     1) Connor Harriman 13              2) Charles Snorweah 15                          
     3) Alek Sauer 15                   4) Samuel Webb 15                               
     3:11.11 (3:11.11)         4:01.21 (50.10)       6:01.21 (2:00.00)                  
    10:22.58 (4:21.37)                                                                  
  5 Syosset Tc-Ny-Boys  'A'                            10:24.23                         
     1) Simon Nwana 14                  2) Grigory Vartanov 14                          
     3) Michael Wilkens 13              4) Ryan Depinto 14                              
     3:15.51 (3:15.51)         4:07.71 (52.20)       6:03.81 (1:56.10)                  
    10:24.23 (4:20.42)                                                                  
  6 Ridgewood Tc-Nj  'A'                               10:28.47                         
     1) Nick Salamone 13                2) Jake Sabatini 14                             
     3) Storm Dublirer 13               4) David Frering 14                             
     3:12.41 (3:12.41)         4:04.71 (52.30)       6:01.71 (1:57.00)                  
    10:28.47 (4:26.76)                                                                  
  7 Strath Haven Tc-Pa  'A'                            10:29.50                         
     1) Dylan Butera 14                 2) Paul Somaru 15                               
     3) Greg Kotchick 15                4) Jack Huemmler 13                             
     3:14.01 (3:14.01)         4:06.51 (52.50)       6:08.41 (2:01.90)                  
    10:29.50 (4:21.09)                                                                  
  8 Brookline Tc-Ma  'A'                               10:29.83                         
     1) Aaron Klein 13                  2) Matthew Brown 13                             
     3) Jesse Fajnzylber 13             4) Sam Burrington 13                            
     3:17.01 (3:17.01)         4:09.01 (52.00)       6:09.41 (2:00.40)                  
    10:29.83 (4:20.42)                                                                  
  9 St. Peter's Prep Tc-Nj  'A'                        10:34.43                         
     1) Dan Apicella 14                 2) Randall Wall 13                              
     3) Chris Butko 14                  4) Ryan McGann 13                               
     3:19.91 (3:19.91)         4:12.71 (52.80)       6:13.61 (2:00.90)                  
    10:34.43 (4:20.82)                                                                  
 10 Westfield Tc-Nj  'A'                               10:38.61                         
     1) Kevin Smith 13                  2) Joe Obiajulu 13                              
     3) Daniel Luzzi 13                 4) Matt Luppino 14                              
     3:13.31 (3:13.31)         4:05.01 (51.70)       6:02.01 (1:57.00)                  
    10:38.61 (4:36.60)                                                                  
 11 Cooper River Tc-Nj  'A'                            11:01.15                         
     1) Alex Stelmaski 13               2) Connor McTear 13                             
     3) Ben Tso 14                      4) Eric Franklin 13                             
     3:20.81 (3:20.81)         4:13.31 (52.50)       6:22.21 (2:08.90)                  
    11:01.15 (4:38.94)                                                                  
Section  3                                                                              
  1 Staples Tc-Ct-Boys  'A'                            10:07.01                         
     1) Peter Elkind 14                 2) Jack Scott 14                                
     3) Walker Marsh 13                 4) Henry Wynne 13                               
     3:13.06 (3:13.06)         4:04.16 (51.10)       6:00.56 (1:56.40)                  
    10:07.01 (4:06.45)                                                                  
  2 Brothers Tc-Nj  'A'                                10:10.78                         
     1) Billy Bragg 13                  2) Zach McDermott 13                            
     3) Clark Mangini 13                4) Jack Boyle 13                                
     3:10.96 (3:10.96)         4:00.06 (49.10)       5:52.36 (1:52.30)                  
    10:10.78 (4:18.42)                                                                  
  3 St. Benedict's Tc-Nj  'A'                          10:12.61                         
     1) Benjamin Guerin 15              2) Naija Omari 14                               
     3) Jaquan Roberts 15               4) Edward Cheserek 13                           
     3:17.06 (3:17.06)         4:05.96 (48.90)       6:06.96 (2:01.00)                  
    10:12.61 (4:05.65)                                                                  
  4 Cardinal O'Hara T+F Club-  'A'                     10:13.13                         
     1) Kevin James 15                  2) Jimmy Boyle 13                               
     3) Jim Belfatto 14                 4) Dan Savage 13                                
     3:09.26 (3:09.26)         4:00.26 (51.00)       5:56.16 (1:55.90)                  
    10:13.13 (4:16.97)                                                                  
  5 Egg Tc-Nj  'A'                                     10:16.66                         
     1) Kyle Kroon 14                   2) Dallas Medeiros 13                           
     3) Brett Michelini 14              4) Chris Marco 13                               
     3:10.66 (3:10.66)         4:01.26 (50.60)       6:03.26 (2:02.00)                  
    10:16.66 (4:13.40)                                                                  
  6 Blacksburg Tc-Va  'A'                              10:17.07                         
     1) Matthew Borny 13                2) Kenneth Hagen 14                             
     3) Luke Phillips 13                4) Nick Link 13                                 
     3:08.56 (3:08.56)         3:59.66 (51.10)       6:01.06 (2:01.40)                  
    10:17.07 (4:16.01)                                                                  
  7 Flyers Tc-Ny  'A'                                  10:20.69                         
     1) Gunnar Nolan 15                 2) Caelum Maloney 13                            
     3) Sean Kelly 14                   4) Thomas Slattery 14                           
     3:12.66 (3:12.66)         4:03.56 (50.90)       5:57.46 (1:53.90)                  
    10:20.69 (4:23.23)                                                                  
  8 Runner's High Rc-Nj  'A'                           10:21.74                         
     1) Kyle Bogert 14                  2) Tommy Spernall 15                            
     3) Connor McNamara 14              4) Rob Napolitano 13                            
     3:15.16 (3:15.16)         4:06.96 (51.80)       6:07.16 (2:00.20)                  
    10:21.75 (4:14.59)                                                                  
  9 North Babylon Tc-Ny  'A'                           10:22.47                         
     1) Shaun Coyle 13                  2) Gregoire Simon 13                            
     3) William Blatz 13                4) Kris Moran 13                                
     3:13.06 (3:13.06)         4:07.46 (54.40)       6:06.36 (1:58.90)                  
    10:22.47 (4:16.11)                                                                  
 10 Midlothian Tc-Va-Boys  'A'                         10:27.72                         
     1) Randy Hahn 16                   2) John Gerard 14                               
     3) Andrew Gorsuch 13               4) Collin Hahn 15                               
     3:12.36 (3:12.36)         4:03.16 (50.80)       6:01.26 (1:58.10)                  
    10:27.72 (4:26.46)                                                                  
 11 Northport Tc-Ny-Boys  'A'                          10:29.94                         
     1) Mikey Branigan 15               2) Dan Thorne 14                                
     3) Chris Odin 13                   4) James Dickinson 13                           
     3:09.56 (3:09.56)         4:00.96 (51.40)       5:56.76 (1:55.80)                  
    10:29.95 (4:33.19)                                                                  
 12 Pope John Xxiii Tc-Nj  'A'                         10:32.72                         
     1) Peter Spinks 13                 2) Lucas Steele 13                              
     3) John Willemsen 14               4) Chris Hatler 13                              
     3:13.96 (3:13.96)         4:04.36 (50.40)       6:02.96 (1:58.60)                  
    10:32.72 (4:29.76)                                                                  
 13 Lions Tc-Nj  'A'                                   10:39.06                         
     1) Justin Lippert 14               2) Shea McDowell 13                             
     3) Crispin D'Augusta 14            4) Thomas O'Neill 14                            
     3:20.56 (3:20.56)         4:13.26 (52.70)       6:17.46 (2:04.20)                  
    10:39.06 (4:21.60)                                                                  
 -- Caul-Qbc  'A'                                            DQ  impeded another runn   
     1) Nicolas Morin 13                2) F�lix Veillette 13                          
     3) Alex Tourigny-Plante 14         4) Alex Bussiere 13                             
     3:12.06 (3:12.06)         4:01.66 (49.60)       5:59.96 (1:58.30)                  
    10:09.59 (4:09.63)                                                                  
===================================================================                     
        Meet: M 10:02.13  3/14/2009   Albemarle, Charlottesville, V                     
                          Z. Vrhovac, L. Noble, G. Bradley, A. Kostelac                 
   NSIC Meet: I  9:59.94  3/10/2000   Gloucester, Gloucester, MA                        
                          J. Palazola, N. Otieno, S. Milne, T. Colangelo                
Natl, Armory: N  9:59.94  3/10/2000   Gloucester, Gloucester, MA                        
                          J. Palazola, N. Otieno, S. Milne, T. Colangelo                
    School                                               Finals  H#                     
===================================================================                     
Finals                                                                                  
  1 Staples Tc-Ct-Boys  'A'                            10:07.01   3                     
     1) Peter Elkind 14                 2) Jack Scott 14                                
     3) Walker Marsh 13                 4) Henry Wynne 13                               
     3:13.06 (3:13.06)         4:04.16 (51.10)       6:00.56 (1:56.40)                  
    10:07.01 (4:06.45)                                                                  
  2 Brothers Tc-Nj  'A'                                10:10.78   3                     
     1) Billy Bragg 13                  2) Zach McDermott 13                            
     3) Clark Mangini 13                4) Jack Boyle 13                                
     3:10.96 (3:10.96)         4:00.06 (49.10)       5:52.36 (1:52.30)                  
    10:10.78 (4:18.42)                                                                  
  3 St. Benedict's Tc-Nj  'A'                          10:12.61   3                     
     1) Benjamin Guerin 15              2) Naija Omari 14                               
     3) Jaquan Roberts 15               4) Edward Cheserek 13                           
     3:17.06 (3:17.06)         4:05.96 (48.90)       6:06.96 (2:01.00)                  
    10:12.61 (4:05.65)                                                                  
  4 Cardinal O'Hara T+F Club-  'A'                     10:13.13   3                     
     1) Kevin James 15                  2) Jimmy Boyle 13                               
     3) Jim Belfatto 14                 4) Dan Savage 13                                
     3:09.26 (3:09.26)         4:00.26 (51.00)       5:56.16 (1:55.90)                  
    10:13.13 (4:16.97)                                                                  
  5 Egg Tc-Nj  'A'                                     10:16.66   3                     
     1) Kyle Kroon 14                   2) Dallas Medeiros 13                           
     3) Brett Michelini 14              4) Chris Marco 13                               
     3:10.66 (3:10.66)         4:01.26 (50.60)       6:03.26 (2:02.00)                  
    10:16.66 (4:13.40)                                                                  
  6 Blacksburg Tc-Va  'A'                              10:17.07   3                     
     1) Matthew Borny 13                2) Kenneth Hagen 14                             
     3) Luke Phillips 13                4) Nick Link 13                                 
     3:08.56 (3:08.56)         3:59.66 (51.10)       6:01.06 (2:01.40)                  
    10:17.07 (4:16.01)                                                                  
  7 Comet Tc-Ny  'A'                                   10:18.36   2                     
     1) Brennan Root 13                 2) Josh Wray 13                                 
     3) Pat Shenal 13                   4) Mickey Burke 14                              
     3:13.51 (3:13.51)         4:03.91 (50.40)       6:02.51 (1:58.60)                  
    10:18.37 (4:15.86)                                                                  
  8 Lowell Tc-Ma  'A'                                  10:19.25   2                     
     1) Michael Kalenoski 13            2) Ryan Fitzgerald 13                           
     3) Tyler Richards 14               4) Patrick Coppinger 13                         
     3:11.71 (3:11.71)         4:01.11 (49.40)       6:01.01 (1:59.90)                  
    10:19.25 (4:18.24)                                                                  
  9 Carmel Tc-Ny  'A'                                  10:19.26   2                     
     1) Benito Muniz 15                 2) louis velazquez 13                           
     3) Cyd Scott 14                    4) Eric Holt 13                                 
     3:13.61 (3:13.61)         4:06.81 (53.20)       6:08.11 (2:01.30)                  
    10:19.26 (4:11.15)                                                                  
 10 Flyers Tc-Ny  'A'                                  10:20.69   3                     
     1) Gunnar Nolan 15                 2) Caelum Maloney 13                            
     3) Sean Kelly 14                   4) Thomas Slattery 14                           
     3:12.66 (3:12.66)         4:03.56 (50.90)       5:57.46 (1:53.90)                  
    10:20.69 (4:23.23)                                                                  
 11 Runner's High Rc-Nj  'A'                           10:21.74   3                     
     1) Kyle Bogert 14                  2) Tommy Spernall 15                            
     3) Connor McNamara 14              4) Rob Napolitano 13                            
     3:15.16 (3:15.16)         4:06.96 (51.80)       6:07.16 (2:00.20)                  
    10:21.75 (4:14.59)                                                                  
 12 North Babylon Tc-Ny  'A'                           10:22.47   3                     
     1) Shaun Coyle 13                  2) Gregoire Simon 13                            
     3) William Blatz 13                4) Kris Moran 13                                
     3:13.06 (3:13.06)         4:07.46 (54.40)       6:06.36 (1:58.90)                  
    10:22.47 (4:16.11)                                                                  
 13 Pennsbury Tc-Pa  'A'                               10:22.58   2                     
     1) Connor Harriman 13              2) Charles Snorweah 15                          
     3) Alek Sauer 15                   4) Samuel Webb 15                               
     3:11.11 (3:11.11)         4:01.21 (50.10)       6:01.21 (2:00.00)                  
    10:22.58 (4:21.37)                                                                  
 14 Syosset Tc-Ny-Boys  'A'                            10:24.23   2                     
     1) Simon Nwana 14                  2) Grigory Vartanov 14                          
     3) Michael Wilkens 13              4) Ryan Depinto 14                              
     3:15.51 (3:15.51)         4:07.71 (52.20)       6:03.81 (1:56.10)                  
    10:24.23 (4:20.42)                                                                  
 15 Riverside Runners-NY  'A'                          10:27.66   1                     
     1) Ty Buckley 13                   2) Andrew Berger 15                             
     3) J.P. Meredith 13                4) Marco Pompilj 15                             
     3:15.76 (3:15.76)         4:06.46 (50.70)       6:07.66 (2:01.20)                  
    10:27.66 (4:20.00)                                                                  
 16 Midlothian Tc-Va-Boys  'A'                         10:27.72   3                     
     1) Randy Hahn 16                   2) John Gerard 14                               
     3) Andrew Gorsuch 13               4) Collin Hahn 15                               
     3:12.36 (3:12.36)         4:03.16 (50.80)       6:01.26 (1:58.10)                  
    10:27.72 (4:26.46)                                                                  
 17 Ridgewood Tc-Nj  'A'                               10:28.47   2                     
     1) Nick Salamone 13                2) Jake Sabatini 14                             
     3) Storm Dublirer 13               4) David Frering 14                             
     3:12.41 (3:12.41)         4:04.71 (52.30)       6:01.71 (1:57.00)                  
    10:28.47 (4:26.76)                                                                  
 18 Stuyvesant Tc-Ny  'A'                              10:29.20   1                     
     1) Eric Chen 15                    2) Alex Lui 14                                  
     3) Andrew Puopolo 14               4) Jack Stevenson 13                            
     3:14.86 (3:14.86)         4:08.96 (54.10)       6:13.26 (2:04.30)                  
    10:29.21 (4:15.95)                                                                  
 19 Strath Haven Tc-Pa  'A'                            10:29.50   2                     
     1) Dylan Butera 14                 2) Paul Somaru 15                               
     3) Greg Kotchick 15                4) Jack Huemmler 13                             
     3:14.01 (3:14.01)         4:06.51 (52.50)       6:08.41 (2:01.90)                  
    10:29.50 (4:21.09)                                                                  
 20 Brookline Tc-Ma  'A'                               10:29.83   2                     
     1) Aaron Klein 13                  2) Matthew Brown 13                             
     3) Jesse Fajnzylber 13             4) Sam Burrington 13                            
     3:17.01 (3:17.01)         4:09.01 (52.00)       6:09.41 (2:00.40)                  
    10:29.83 (4:20.42)                                                                  
 21 Northport Tc-Ny-Boys  'A'                          10:29.94   3                     
     1) Mikey Branigan 15               2) Dan Thorne 14                                
     3) Chris Odin 13                   4) James Dickinson 13                           
     3:09.56 (3:09.56)         4:00.96 (51.40)       5:56.76 (1:55.80)                  
    10:29.95 (4:33.19)                                                                  
 22 Curtis Tc-Ny-Boys  'A'                             10:31.19   1                     
     1) Saad Baig 13                    2) Joshua Beausil                               
     3) Mohammed Bah 14                 4) Ronaldo Ball 13                              
     3:14.26 (3:14.26)         4:08.66 (54.40)       6:09.26 (2:00.60)                  
    10:31.19 (4:21.93)                                                                  
 23 Pope John Xxiii Tc-Nj  'A'                         10:32.72   3                     
     1) Peter Spinks 13                 2) Lucas Steele 13                              
     3) John Willemsen 14               4) Chris Hatler 13                              
     3:13.96 (3:13.96)         4:04.36 (50.40)       6:02.96 (1:58.60)                  
    10:32.72 (4:29.76)                                                                  
 24 St. Peter's Prep Tc-Nj  'A'                        10:34.43   2                     
     1) Dan Apicella 14                 2) Randall Wall 13                              
     3) Chris Butko 14                  4) Ryan McGann 13                               
     3:19.91 (3:19.91)         4:12.71 (52.80)       6:13.61 (2:00.90)                  
    10:34.43 (4:20.82)                                                                  
 25 Capital Preparatory Tc-Ct  'A'                     10:36.71   1                     
     1) Devin Nelson 14                 2) Christian Battey 13                          
     3) Kevin Rivera 14                 4) Dhahran Velasquez 14                         
     3:14.96 (3:14.96)         4:09.66 (54.70)       6:14.26 (2:04.60)                  
    10:36.71 (4:22.45)                                                                  
 26 Dtown West Tc-Pa  'A'                              10:38.61   1                     
     1) Joey Steadman 13                2) Leon Williams 14                             
     3) Ryan Markle 13                  4) Ken Leidal 13                                
     3:21.76 (3:21.76)         4:17.66 (55.90)       6:15.36 (1:57.70)                  
    10:38.61 (4:23.25)                                                                  
 27 Westfield Tc-Nj  'A'                               10:38.61   2                     
     1) Kevin Smith 13                  2) Joe Obiajulu 13                              
     3) Daniel Luzzi 13                 4) Matt Luppino 14                              
     3:13.31 (3:13.31)         4:05.01 (51.70)       6:02.01 (1:57.00)                  
    10:38.61 (4:36.60)                                                                  
 28 Lions Tc-Nj  'A'                                   10:39.06   3                     
     1) Justin Lippert 14               2) Shea McDowell 13                             
     3) Crispin D'Augusta 14            4) Thomas O'Neill 14                            
     3:20.56 (3:20.56)         4:13.26 (52.70)       6:17.46 (2:04.20)                  
    10:39.06 (4:21.60)                                                                  
 29 Osbourn Park Tc-Va  'A'                            10:41.86   1                     
     1) Jacob Black 14                  2) Teague Peck 13                               
     3) Kyle Weinberg 14                4) Nick Causey 14                               
     3:19.76 (3:19.76)         4:09.56 (49.80)       6:12.86 (2:03.30)                  
    10:41.86 (4:29.00)                                                                  
 30 Herndon Tc-Va  'A'                                 10:42.50   1                     
     1) Andrew Goldman 13               2) Ryan McGowan 13                              
     3) Jimmy Butler 13                 4) Bradley Heuer 13                             
     3:17.46 (3:17.46)         4:09.36 (51.90)       6:17.56 (2:08.20)                  
    10:42.50 (4:24.94)                                                                  
 31 Msgr. Farrell Tc-Ny  'A'                           10:45.50   1                     
     1) John Bentivigna 13              2) Dan Lewandowski 13                           
     3) Brian Tress 13                  4) Dan Galford 13                               
     3:15.96 (3:15.96)         4:12.56 (56.60)       6:21.06 (2:08.50)                  
    10:45.50 (4:24.44)                                                                  
 32 Chelmsford Tc-Ma  'A'                              10:47.92   1                     
     1) Dan Nolan 13                    2) Chris Judge 13                               
     3) Max Higson 14                   4) Quinn Cooney 15                              
     3:20.16 (3:20.16)         4:13.06 (52.90)       6:19.66 (2:06.60)                  
    10:47.92 (4:28.26)                                                                  
 33 Western Branch Tc-Va  'A'                          10:53.72   1                     
     1) Bruce Charity 13                2) Tyson Robinson 15                            
     3) Eric Ellis 14                   4) Nick Richardson 13                           
     3:27.06 (3:27.06)         4:19.66 (52.60)       6:21.56 (2:01.90)                  
    10:53.72 (4:32.16)                                                                  
 34 Atlee Tc-Va  'A'                                   10:54.63   1                     
     1) Percy Fields 15                 2) David Segovia 14                             
     3) Matthew Peery 13                4) Bismillah Alidost 13                         
     3:16.66 (3:16.66)         4:08.36 (51.70)       6:17.66 (2:09.30)                  
    10:54.63 (4:36.97)                                                                  
 35 Midwood Tc-Ny  'A'                                 10:55.78   1                     
     1) Ikechukwu Egbunam 15            2) Tariq Thomas 13                              
     3) Jacob Zolotarevsky 16           4) Billy Hector 14                              
     3:25.06 (3:25.06)         4:22.06 (57.00)       6:30.76 (2:08.70)                  
    10:55.78 (4:25.02)                                                                  
 36 Cooper River Tc-Nj  'A'                            11:01.15   2                     
     1) Alex Stelmaski 13               2) Connor McTear 13                             
     3) Ben Tso 14                      4) Eric Franklin 13                             
     3:20.81 (3:20.81)         4:13.31 (52.50)       6:22.21 (2:08.90)                  
    11:01.15 (4:38.94)                                                                  
 -- Caul-Qbc  'A'                                            DQ   3 impeded another runn
     1) Nicolas Morin 13                2) F�lix Veillette 13                          
     3) Alex Tourigny-Plante 14         4) Alex Bussiere 13                             
     3:12.06 (3:12.06)         4:01.66 (49.60)       5:59.96 (1:58.30)                  
    10:09.59 (4:09.63)