HomeResultsAboutServicesPhotosPricingConsultingContact

::   2013 New Balance Indoor Nationals -- Live Results   ::





Print


         

 Delta Timing Group - Contractor License 
        2013 New Balance National Indoor - 3/8/2013 to 3/10/2013        
                           New Balance Armory                           
                              New York, NY                              
 
Event 25  Boys 1600 Sprint Medley
================================================================        
    National: N 3:24.69  3/8/1997    John Muir, Pasadena, CA            
                         D. Myrick,, S. Mc Cullough, J. Tryon, O. Moore 
        Meet: M 3:25.88  3/10/2012   St. Benedict's, Newark, NJ         
                         K. Wright, K. Foster, N. Omari, Edward Cheserek
   NSIC Meet: I 3:24.69  3/8/1997    John Muir, Pasadena, CA            
                         D. Myrick,, S. Mc Cullough, J. Tryon, O. Moore 
      Armory: A 3:25.51  3/14/2003   Transit Tech, Brooklyn, NY         
                         Edwards, Nation, Rogers, Webley                
    School                                               Finals         
================================================================        
Section  1                                                              
  1 Suffern Tc-Ny  'A'                                  3:33.12         
     1) Georgio Cineus 13               2) Jared Benn 15                
     3) Tim Boston 14                   4) Tristan Dervish 14           
         45.94 (45.94)         1:36.64 (50.70)       3:33.12 (1:56.48)  
  2 Fork Union MA Tc-Va  'A'                            3:38.16         
     1) Charles Clardy 14               2) Clyde Gross 13               
     3) Alex Lomong 16                  4) Peter Lomong 15              
         46.34 (46.34)         1:37.74 (51.40)       3:38.16 (2:00.42)  
  3 Woburn Tc-Ma  'A'                                   3:40.02         
     1) Chris Jewett 15                 2) Preston Gordon 15            
     3) Kyle Sullivan 13                4) Dylan Crowley 13             
         45.54 (45.54)         1:37.64 (52.10)       3:40.03 (2:02.39)  
  4 Syosset Tc-Ny-Boys  'A'                             3:57.40         
     1) Ross Knaster 13                 2) Nick Ouassil 14              
     3) Jatan Anand 13                  4) Grigory Vartanov 14          
         48.24 (48.24)         1:41.34 (53.10)       3:57.40 (2:16.06)  
Section  2                                                              
  1 Western Branch Tc-Va  'A'                           3:33.42         
     1) Corey Jones 13                  2) Josh Marriner 13             
     3) Byron Robinson 13               4) Tyson Robinson 15            
         46.97 (46.97)         1:35.57 (48.60)       3:33.42 (1:57.85)  
  2 Hunterdon Central Tc-Nj  'A'                        3:33.77         
     1) Antonio Cuccaro 13              2) Connor Barry 14              
     3) Christopher Del Rossi 13        4) Brendan Jaeger 13            
         46.47 (46.47)         1:36.87 (50.40)       3:33.77 (1:56.90)  
  3 Union Catholic Tc-Nj  'A'                           3:35.30         
     1) Steven Franco 14                2) Andrew Ghizzone 14           
     3) Mike DeAngelis 13               4) Kenny Evely 14               
         46.27 (46.27)         1:36.67 (50.40)       3:35.30 (1:58.63)  
  4 Speed City-Ca  'A'                                  3:35.60         
     1) Malik Dennis 14                 2) Austin Gunter 13             
     3) Christopher Polk 15             4) Miguel Batista 15            
         45.47 (45.47)         1:35.57 (50.10)       3:35.60 (2:00.03)  
  5 Bishop Ford Tc-Ny  'A'                              3:35.74         
     1) Jevon Smith 14                  2) Justice Stout 13             
     3) Michael Houstom 13              4) Devin Rocks 13               
         48.07 (48.07)         1:38.77 (50.70)       3:35.75 (1:56.98)  
Section  3                                                              
  1 St. A's Tc-Ny  'A'                                  3:29.34         
     1) Sebastian Pierre 14             2) Mozai Nelson 14              
     3) Marlon Montague 14              4) Thomas Louro 14              
         45.46 (45.46)         1:34.06 (48.60)       3:29.34 (1:55.28)  
  2 Columbia Tc-Nj  'A'                                 3:32.39         
     1) Emanual Grant 13                2) Victor Jimenez 13            
     3) Sydney Scruggs 13               4) Oshane Gordon 13             
         44.86 (44.86)         1:34.16 (49.30)       3:32.39 (1:58.23)  
  3 Danbury Tc-Ct  'A'                                  3:32.73         
     1) Micaiah Hill 13                 2) Eiljah Amoah 13              
     3) Chazz Winter 14                 4) Austin Winter 13             
         43.66 (43.66)         1:36.26 (52.60)       3:32.73 (1:56.47)  
  4 Colonie Tc-Ny  'A'                                  3:39.48         
     1) Jayson Gayle 13                 2) Zachary Latnie 13            
     3) Nicholas Powers 13              4) Jon Holmes 13                
         47.16 (47.16)         1:39.26 (52.10)       3:39.49 (2:00.23)  
  5 Boys and Girls Tc-Ny  'A'                           3:44.30         
     1) Rodwell Montrose 13             2) Malik Joseph 13              
     3) Ayoola Olaniyi 13               4) Darien Mascol 13             
         47.76 (47.76)         1:40.26 (52.50)       3:44.30 (2:04.04)  
Section  4                                                              
  1 St. Benedict's Tc-Nj  'A'                           3:26.19         
     1) Aziz Smith 14                   2) Tyler Cooper 14              
     3) Naija Omari 14                  4) Edward Cheserek 13           
         45.87 (45.87)         1:33.97 (48.10)       3:26.19 (1:52.22)  
  2 Pope John Xxiii Tc-Nj  'A'                          3:29.01         
     1) Raul Green 13                   2) Jon Reilly 13                
     3) Lucas Steele 13                 4) Chris Hatler 13              
         45.37 (45.37)         1:35.87 (50.50)       3:29.01 (1:53.14)  
  3 Brothers Tc-Nj  'A'                                 3:29.03         
     1) Mike Pozo 13                    2) Mike Zupko 16                
     3) Zach McDermott 13               4) Clark Mangini 13             
         45.37 (45.37)         1:35.87 (50.50)       3:29.03 (1:53.16)  
  4 Acton-Boxborough Tc-Ma  'A'                         3:31.50         
     1) William Tejeda 14               2) Andrew Doelp 13              
     3) Brian Sommers 13                4) Timothy Cox 13               
         45.87 (45.87)         1:34.57 (48.70)       3:31.50 (1:56.93)  
  5 Newton Tiger-MA  'A'                                3:31.55         
     1) Ben Porter 15                   2) Daniel Swain 13              
     3) Ryan Lucken 13                  4) Gabe Montague 14             
         45.77 (45.77)         1:36.27 (50.50)       3:31.55 (1:55.28)  
  6 Pascack Valley Tc-Nj  'A'                           3:31.91         
     1) AJ Hall 15                      2) Jorge Cortes 15              
     3) Jaleel Felton 14                4) Ben Malone 13                
         48.27 (48.27)         1:38.37 (50.10)       3:31.92 (1:53.55)  
===================================================================     
    National: N 3:24.69  3/8/1997    John Muir, Pasadena, CA            
                         D. Myrick,, S. Mc Cullough, J. Tryon, O. Moore 
        Meet: M 3:25.88  3/10/2012   St. Benedict's, Newark, NJ         
                         K. Wright, K. Foster, N. Omari, Edward Cheserek
   NSIC Meet: I 3:24.69  3/8/1997    John Muir, Pasadena, CA            
                         D. Myrick,, S. Mc Cullough, J. Tryon, O. Moore 
      Armory: A 3:25.51  3/14/2003   Transit Tech, Brooklyn, NY         
                         Edwards, Nation, Rogers, Webley                
    School                                               Finals  H#     
===================================================================     
Finals                                                                  
  1 St. Benedict's Tc-Nj  'A'                           3:26.19   4     
     1) Aziz Smith 14                   2) Tyler Cooper 14              
     3) Naija Omari 14                  4) Edward Cheserek 13           
         45.87 (45.87)         1:33.97 (48.10)       3:26.19 (1:52.22)  
  2 Pope John Xxiii Tc-Nj  'A'                          3:29.01   4     
     1) Raul Green 13                   2) Jon Reilly 13                
     3) Lucas Steele 13                 4) Chris Hatler 13              
         45.37 (45.37)         1:35.87 (50.50)       3:29.01 (1:53.14)  
  3 Brothers Tc-Nj  'A'                                 3:29.03   4     
     1) Mike Pozo 13                    2) Mike Zupko 16                
     3) Zach McDermott 13               4) Clark Mangini 13             
         45.37 (45.37)         1:35.87 (50.50)       3:29.03 (1:53.16)  
  4 St. A's Tc-Ny  'A'                                  3:29.34   3     
     1) Sebastian Pierre 14             2) Mozai Nelson 14              
     3) Marlon Montague 14              4) Thomas Louro 14              
         45.46 (45.46)         1:34.06 (48.60)       3:29.34 (1:55.28)  
  5 Acton-Boxborough Tc-Ma  'A'                         3:31.50   4     
     1) William Tejeda 14               2) Andrew Doelp 13              
     3) Brian Sommers 13                4) Timothy Cox 13               
         45.87 (45.87)         1:34.57 (48.70)       3:31.50 (1:56.93)  
  6 Newton Tiger-MA  'A'                                3:31.55   4     
     1) Ben Porter 15                   2) Daniel Swain 13              
     3) Ryan Lucken 13                  4) Gabe Montague 14             
         45.77 (45.77)         1:36.27 (50.50)       3:31.55 (1:55.28)  
  7 Pascack Valley Tc-Nj  'A'                           3:31.91   4     
     1) AJ Hall 15                      2) Jorge Cortes 15              
     3) Jaleel Felton 14                4) Ben Malone 13                
         48.27 (48.27)         1:38.37 (50.10)       3:31.92 (1:53.55)  
  8 Columbia Tc-Nj  'A'                                 3:32.39   3     
     1) Emanual Grant 13                2) Victor Jimenez 13            
     3) Sydney Scruggs 13               4) Oshane Gordon 13             
         44.86 (44.86)         1:34.16 (49.30)       3:32.39 (1:58.23)  
  9 Danbury Tc-Ct  'A'                                  3:32.73   3     
     1) Micaiah Hill 13                 2) Eiljah Amoah 13              
     3) Chazz Winter 14                 4) Austin Winter 13             
         43.66 (43.66)         1:36.26 (52.60)       3:32.73 (1:56.47)  
 10 Suffern Tc-Ny  'A'                                  3:33.12   1     
     1) Georgio Cineus 13               2) Jared Benn 15                
     3) Tim Boston 14                   4) Tristan Dervish 14           
         45.94 (45.94)         1:36.64 (50.70)       3:33.12 (1:56.48)  
 11 Western Branch Tc-Va  'A'                           3:33.42   2     
     1) Corey Jones 13                  2) Josh Marriner 13             
     3) Byron Robinson 13               4) Tyson Robinson 15            
         46.97 (46.97)         1:35.57 (48.60)       3:33.42 (1:57.85)  
 12 Hunterdon Central Tc-Nj  'A'                        3:33.77   2     
     1) Antonio Cuccaro 13              2) Connor Barry 14              
     3) Christopher Del Rossi 13        4) Brendan Jaeger 13            
         46.47 (46.47)         1:36.87 (50.40)       3:33.77 (1:56.90)  
 13 Union Catholic Tc-Nj  'A'                           3:35.30   2     
     1) Steven Franco 14                2) Andrew Ghizzone 14           
     3) Mike DeAngelis 13               4) Kenny Evely 14               
         46.27 (46.27)         1:36.67 (50.40)       3:35.30 (1:58.63)  
 14 Speed City-Ca  'A'                                  3:35.60   2     
     1) Malik Dennis 14                 2) Austin Gunter 13             
     3) Christopher Polk 15             4) Miguel Batista 15            
         45.47 (45.47)         1:35.57 (50.10)       3:35.60 (2:00.03)  
 15 Bishop Ford Tc-Ny  'A'                              3:35.74   2     
     1) Jevon Smith 14                  2) Justice Stout 13             
     3) Michael Houstom 13              4) Devin Rocks 13               
         48.07 (48.07)         1:38.77 (50.70)       3:35.75 (1:56.98)  
 16 Fork Union MA Tc-Va  'A'                            3:38.16   1     
     1) Charles Clardy 14               2) Clyde Gross 13               
     3) Alex Lomong 16                  4) Peter Lomong 15              
         46.34 (46.34)         1:37.74 (51.40)       3:38.16 (2:00.42)  
 17 Colonie Tc-Ny  'A'                                  3:39.48   3     
     1) Jayson Gayle 13                 2) Zachary Latnie 13            
     3) Nicholas Powers 13              4) Jon Holmes 13                
         47.16 (47.16)         1:39.26 (52.10)       3:39.49 (2:00.23)  
 18 Woburn Tc-Ma  'A'                                   3:40.02   1     
     1) Chris Jewett 15                 2) Preston Gordon 15            
     3) Kyle Sullivan 13                4) Dylan Crowley 13             
         45.54 (45.54)         1:37.64 (52.10)       3:40.03 (2:02.39)  
 19 Boys and Girls Tc-Ny  'A'                           3:44.30   3     
     1) Rodwell Montrose 13             2) Malik Joseph 13              
     3) Ayoola Olaniyi 13               4) Darien Mascol 13             
         47.76 (47.76)         1:40.26 (52.50)       3:44.30 (2:04.04)  
 20 Syosset Tc-Ny-Boys  'A'                             3:57.40   1     
     1) Ross Knaster 13                 2) Nick Ouassil 14              
     3) Jatan Anand 13                  4) Grigory Vartanov 14          
         48.24 (48.24)         1:41.34 (53.10)       3:57.40 (2:16.06)