HomeResultsAboutServicesPhotosPricingConsultingContact

::   2012 NCAA Division III Outdoor Championships -- Live Results   ::





Print


         

 Delta Timing Group - Contractor License 
                 NCAA Division III 2012 Outdoor                 
                  Track & Field Championships                   
            Claremont, CA  - 5/24/2012 to 5/26/2012             
 
Event 22  Men 4x100 Meter Relay
================================================================
 2 Heats. Advance top 2 from each heat plus next best 5 to final
  DIII Champ: # 40.19  2000        Lincoln (PA), Lincoln (PA)   
                       Whiting, Clemons, Johnson, Ross          
     Stadium: ! 40.57                                           
    School                                              Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries                                           
  1 McMurry  'B'                                        ! 40.36Q
     1) John Keith SO                   2) Trevon Odom JR       
     3) Gavan Bass SR                   4) Kenneth Turner JR    
  2 Augustana (Ill.)                                      40.88Q
     1) David Devore FR                 2) Greg Patton JR       
     3) Keith Cline FR                  4) Alex Rindone JR      
  3 Wis.-Platteville                                      40.91q
     1) Aaron Hrubes JR                 2) Jordan Olp JR        
     3) Casey Goffinet JR               4) Lynn Oyawiri SR      
  4 Ramapo                                                41.04q
     1) Jamar Pierce JR                 2) Daryl Ansley FR      
     3) Kwame Banahene SR               4) Ackeme Brown JR      
  5 Wis.-River Falls                                      41.24q
     1) James Butler JR                 2) Jordan Crockett FR   
     3) Mike Sandle FR                  4) Michael Woodward SR  
  6 Baldwin-Wallace                                       41.30q
     1) Shawn Cordes SO                 2) Mike Smith SR        
     3) Josiah Holt SO                  4) Kevin Johnson SO     
  7 Wis.-Eau Claire                                       41.33 
     1) Seth Friedrich SO               2) Cody Prince FR       
     3) Cory White FR                   4) Thurgood Dennis FR   
  8 Rowan                                                 41.69 
     1) Brandon Taylor JR               2) Jayce Maxwell SR     
     3) Marcus Rawls SO                 4) Ali Ejaz JR          
Heat  2 Preliminaries                                           
  1 Wis.-Whitewater                                       40.82Q
     1) Dylan Crafton SO                2) Matt Santas SO       
     3) Moriarty Brown-Griffin SO       4) Nick Bee SO          
  2 Central College  'B'                                  41.18Q
     1) Mitch Wagoner SO                2) Logan Danko JR       
     3) Kyle Wood SR                    4) Allen Scovel SR      
  3 Wis.-La Crosse                                        41.21q
     1) Jared Sitte SR                  2) Terrence Thigpen SR  
     3) David Sikorski SR               4) Troy Brooks JR       
  4 Greenville                                            41.42 
     1) Anthony Ambers SO               2) Bruce Gray FR        
     3) Josh Garcia SO                  4) Brian White SR       
  5 Monmouth (Ill.)                                       41.59 
     1) Andre Taylor FR                 2) Eric Brown SO        
     3) Kiante Green SO                 4) James Wilson FR      
  6 Sul Ross St.                                          41.73 
     1) Jural Hickman SO                2) Akibule Collins FR   
     3) Xavier Jefferson FR             4) Anthony Martin FR    
  7 Nebraska Wesleyan                                     41.76 
     1) Harry Meginnis SR               2) John Hower SO        
     3) Nick Sawyer SR                  4) John Kersenbrock JR  
  8 Wis.-Oshkosh                                          41.84 
     1) Ryan Sprenger SO                2) John Cejka JR        
     3) Collin Worm FR                  4) Quentin Badger SO    
================================================================
 2 Heats. Advance top 2 from each heat plus next best 5 to final
  DIII Champ: # 40.19  2000        Lincoln (PA), Lincoln (PA)   
                       Whiting, Clemons, Johnson, Ross          
     Stadium: ! 40.57                                           
    School                                              Prelims 
================================================================
Preliminaries                                                   
  1 McMurry  'B'                                        ! 40.36Q
     1) John Keith SO                   2) Trevon Odom JR       
     3) Gavan Bass SR                   4) Kenneth Turner JR    
  2 Wis.-Whitewater                                       40.82Q
     1) Dylan Crafton SO                2) Matt Santas SO       
     3) Moriarty Brown-Griffin SO       4) Nick Bee SO          
  3 Augustana (Ill.)                                      40.88Q
     1) David Devore FR                 2) Greg Patton JR       
     3) Keith Cline FR                  4) Alex Rindone JR      
  4 Central College  'B'                                  41.18Q
     1) Mitch Wagoner SO                2) Logan Danko JR       
     3) Kyle Wood SR                    4) Allen Scovel SR      
  5 Wis.-Platteville                                      40.91q
     1) Aaron Hrubes JR                 2) Jordan Olp JR        
     3) Casey Goffinet JR               4) Lynn Oyawiri SR      
  6 Ramapo                                                41.04q
     1) Jamar Pierce JR                 2) Daryl Ansley FR      
     3) Kwame Banahene SR               4) Ackeme Brown JR      
  7 Wis.-La Crosse                                        41.21q
     1) Jared Sitte SR                  2) Terrence Thigpen SR  
     3) David Sikorski SR               4) Troy Brooks JR       
  8 Wis.-River Falls                                      41.24q
     1) James Butler JR                 2) Jordan Crockett FR   
     3) Mike Sandle FR                  4) Michael Woodward SR  
  9 Baldwin-Wallace                                       41.30q
     1) Shawn Cordes SO                 2) Mike Smith SR        
     3) Josiah Holt SO                  4) Kevin Johnson SO     
 10 Wis.-Eau Claire                                       41.33 
     1) Seth Friedrich SO               2) Cody Prince FR       
     3) Cory White FR                   4) Thurgood Dennis FR   
 11 Greenville                                            41.42 
     1) Anthony Ambers SO               2) Bruce Gray FR        
     3) Josh Garcia SO                  4) Brian White SR       
 12 Monmouth (Ill.)                                       41.59 
     1) Andre Taylor FR                 2) Eric Brown SO        
     3) Kiante Green SO                 4) James Wilson FR      
 13 Rowan                                                 41.69 
     1) Brandon Taylor JR               2) Jayce Maxwell SR     
     3) Marcus Rawls SO                 4) Ali Ejaz JR          
 14 Sul Ross St.                                          41.73 
     1) Jural Hickman SO                2) Akibule Collins FR   
     3) Xavier Jefferson FR             4) Anthony Martin FR    
 15 Nebraska Wesleyan                                     41.76 
     1) Harry Meginnis SR               2) John Hower SO        
     3) Nick Sawyer SR                  4) John Kersenbrock JR  
 16 Wis.-Oshkosh                                          41.84 
     1) Ryan Sprenger SO                2) John Cejka JR        
     3) Collin Worm FR                  4) Quentin Badger SO