HomeResultsAboutServicesPhotosPricingConsultingContact

::   2012 NCAA Division III Outdoor Championships -- Live Results   ::





Print


         

 Delta Timing Group - Contractor License 
                       NCAA Division III 2012 Outdoor                        
                         Track & Field Championships                         
                   Claremont, CA  - 5/24/2012 to 5/26/2012                   
 
Event 7  Women 800 Meter Run
================================================================             
 3 Heats. Advance top 2 from each heat plus next best 3 to final             
  DIII Champ: # 2:06.87  2010        Marie Borner, Bethel (MN)               
     Stadium: ! 2:05.14                                                      
    Name                    Year School                 Prelims              
================================================================             
Heat  1 Preliminaries                                                        
  1 Christy Cazzola           JR Wis.-Oshkosh           2:08.13Q
1:02.117 (1:02.117),2:08.127 (1:06.010)  
  2 Keelie Finnel             SR Coe                    2:08.34Q
1:02.221 (1:02.221),2:08.335 (1:06.115)  
  3 Erica Jackey              SR Washington U.          2:09.36q
1:02.133 (1:02.133),2:09.354 (1:07.221)  
  4 Maggie Fitter             JR Keene State            2:11.43
1:03.476 (1:03.476),2:11.422 (1:07.947)  
  5 Kelly Holmes              JR Vassar                 2:11.72
1:03.597 (1:03.597),2:11.713 (1:08.116)  
  6 Jennifer Randall          SO Ithaca                 2:12.92
1:04.178 (1:04.178),2:12.919 (1:08.741)  
  7 Cynthia Adams             SO Lebanon Valley         2:17.25
1:03.732 (1:03.732),2:17.245 (1:13.514)  
Heat  2 Preliminaries                                                        
  1 Margo Cramer              SR Middlebury             2:08.89Q
1:02.508 (1:02.508),2:08.883 (1:06.375)  
  2 Carmen Graves             JR Roanoke                2:09.44Q
1:01.331 (1:01.331),2:09.433 (1:08.102)  
  3 Tara Clemens              JR Illinois Wesleyan      2:09.64q
1:01.779 (1:01.779),2:09.632 (1:07.854)  
  4 Jessica Thornton          JR Birmingham-Southern    2:11.82
1:02.091 (1:02.091),2:11.818 (1:09.727)  
  5 Ann Tank                  SR Wis.-Platteville       2:14.18
1:02.036 (1:02.036),2:14.176 (1:12.140)  
  6 Larissa Peyton            JR St. Thomas (Minn.)     2:14.69
1:02.481 (1:02.481),2:14.688 (1:12.207)  
  7 Annie Monagle             JR Johns Hopkins          2:15.04
1:02.296 (1:02.296),2:15.038 (1:12.742)  
Heat  3 Preliminaries                                                        
  1 Emily Schudrowitz         SR St. Norbert            2:07.84Q
1:00.121 (1:00.121),2:07.834 (1:07.713)  
  2 Sheena Crawley            JR Franklin & Marshall    2:09.58Q
1:00.491 (1:00.491),2:09.579 (1:09.088)  
  3 Deidre Dillman            JR Wis.-Platteville       2:10.65q
1:00.711 (1:00.711),2:10.642 (1:09.931)  
  4 Juliet Ryan-Davis         JR Middlebury             2:10.67
1:00.621 (1:00.621),2:10.669 (1:10.048)  
  5 Dira Hansen               SR Christopher Newport    2:14.07
1:00.761 (1:00.761),2:14.062 (1:13.301)  
  6 Kayla McDonald            JR U. of Chicago          2:14.33
1:01.601 (1:01.601),2:14.325 (1:12.724)  
  7 Amanda Brom               FR Wis.-Whitewater        2:16.38
1:02.241 (1:02.241),2:16.375 (1:14.134)  
  8 Katie Reid                FR Ohio Wesleyan          2:21.27
1:05.291 (1:05.291),2:21.269 (1:15.978)  
================================================================             
 3 Heats. Advance top 2 from each heat plus next best 3 to final             
  DIII Champ: # 2:06.87  2010        Marie Borner, Bethel (MN)               
     Stadium: ! 2:05.14                                                      
    Name                    Year School                 Prelims              
================================================================             
Preliminaries                                                                
  1 Emily Schudrowitz         SR St. Norbert            2:07.84Q             
  2 Christy Cazzola           JR Wis.-Oshkosh           2:08.13Q             
  3 Margo Cramer              SR Middlebury             2:08.89Q             
  4 Keelie Finnel             SR Coe                    2:08.34Q             
  5 Carmen Graves             JR Roanoke                2:09.44Q             
  6 Sheena Crawley            JR Franklin & Marshall    2:09.58Q             
  7 Erica Jackey              SR Washington U.          2:09.36q             
  8 Tara Clemens              JR Illinois Wesleyan      2:09.64q             
  9 Deidre Dillman            JR Wis.-Platteville       2:10.65q             
 10 Juliet Ryan-Davis         JR Middlebury             2:10.67              
 11 Maggie Fitter             JR Keene State            2:11.43              
 12 Kelly Holmes              JR Vassar                 2:11.72              
 13 Jessica Thornton          JR Birmingham-Southern    2:11.82              
 14 Jennifer Randall          SO Ithaca                 2:12.92              
 15 Dira Hansen               SR Christopher Newport    2:14.07              
 16 Ann Tank                  SR Wis.-Platteville       2:14.18              
 17 Kayla McDonald            JR U. of Chicago          2:14.33              
 18 Larissa Peyton            JR St. Thomas (Minn.)     2:14.69              
 19 Annie Monagle             JR Johns Hopkins          2:15.04              
 20 Amanda Brom               FR Wis.-Whitewater        2:16.38              
 21 Cynthia Adams             SO Lebanon Valley         2:17.25              
 22 Katie Reid                FR Ohio Wesleyan          2:21.27              
=============================================================================
                         Women - Team Rankings - 6 Events Scored             
=============================================================================
    1) Wartburg                    29        2) Wis.-Oshkosh               22
    3) Mount Union                 12        4) Williams                   11
    5) George Fox                  10        5) Rose-Hulman                10
    7) Marietta                     8        7) Wis.-Whitewater             8
    7) Hamline                      8        7) Tufts                       8
    7) Ramapo                       8        7) Ithaca                      8
   13) Illinois Wesleyan            7       14) Methodist                   6
   14) Ohio Northern                6       14) Wis.-Stevens Point          6
   14) Wis.-Eau Claire              6       18) Monmouth (Ill.)             5
   18) Case Western                 5       18) Cortland St.                5
   18) Concordia-Moorhead           5       18) Illinois College            5
   23) Central College              4       23) Whittier                    4
   23) Springfield                  4       23) Whitworth                   4
   27) Hendrix                      3       27) McMurry                     3
   27) Christopher Newport          3       27) Nebraska Wesleyan           3
   31) Simpson (Iowa)               2       31) Carthage                    2
   33) Carleton                     1       33) Wis.-Stout                  1
   33) Middlebury                   1       33) Heidelberg                  1