HomeResultsAboutServicesPhotosPricingConsultingContact

::   2012 Kansas Relays -- Live Results   ::





Print


         

 Delta Timing Group - Contractor License 
                       2012 KANSAS RELAYS                        
Memorial Stadium - University of Kansas  - 4/18/2012 to 4/22/2012
 
Event 86  Boys 4x880 Yard Relay High School
================================================================ 
 Sponsored by Lewis Toyota                                       
   KU Relays: M 7:42.90  1965        Wichita East, KS            
    School                                               Finals  
================================================================ 
Section  1                                                       
  1 Liberty                                             8:10.52  
     1) Shannon Hall 12                 2) TY Cogdil 11          
     3) Kyle Gabrielson 10              4) Zack Pixler 12        
  2 Lindbergh                                           8:12.51  
     1) Kyle Pieper 11                  2) Tyler Gloss 11        
     3) Ronald Bass 11                  4) Tommy Skosky 11       
  3 OP-Blue Valley West                                 8:18.13  
     1) Jonah Klug 12                   2) Joe Nail 10           
     3) Grady Lenihan 10                4) Justin Bryan 12       
  4 Shawnee Mission West                                8:18.84  
     1) Ryan Cooney 11                  2) Jonah Heng 12         
     3)                                 4) Garrett Wilson 11     
  5 Lee's Summit West                                   8:21.48  
     1) Austin Clowes 12                2) Cooper Abrahamson 09  
     3) Andrew Pierson 11               4) Trevin Lyles 11       
  6 Olathe-North                                        8:27.97  
     1) Easton Moore 10                 2) Mike Chalfant 12      
     3) Alex Finestead 10               4) Ben Anstaett 12       
  7 Sacred Heart                                        8:28.87  
     1) Cory Donley 11                  2) Chris Sandquist 09    
     3) Kane Comfort 10                 4) Andrew LeValley 11    
  8 Salina South                                        8:29.33  
     1) Justin Stonebraker 10           2) Tyler Boling 12       
     3) Sinjin Perez 12                 4) Marcus Williams 11    
  9 St. Charles West                                    8:29.99  
     1) Travis Weidenbenner 12          2) Sheldon Keence 11     
     3) Kurt Dostal 09                  4) Adam DeSplinter 12    
 10 Gardner-Edgerton                                    8:30.33  
     1) Luke Fischer 10                 2) Dewey Molenda 11      
     3) Omar Quintana 12                4) Chris Kreiser 11      
 11 Maize                                               8:30.73  
     1) Elijah Ybarra 12                2) Brooks Rummery 11     
     3) Matt Kranick 11                 4) Ryan Hopkins 12       
 12 OP-St. Thomas Aquinas                               8:31.20  
     1) Nick Boyles 11                  2) Bryan Zack 10         
     3) Brad Kellerman 12               4) Chris Ernst 10        
 13 DeSoto                                              8:36.51  
     1) Chad Ollendick 11               2) Nick Mechler 09       
     3) Jacob Schneiders 09             4) Ted Koehler 10        
 14 Topeka-West                                         8:38.03  
     1) Connor Immenschuh 11            2) Brock Elgin 11        
     3) Noah Lindquist 10               4) Zach Lynch 11         
 15 Lawrence                                            8:38.34  
     1) Reid Hildenbrand 12             2) Nathan Stringer 12    
     3) Simon Fangman 12                4) John Mwithiga 11      
 16 Olathe-Northwest                                    8:39.76  
     1) Gaspar Jaen-Maisonet 10         2) Evan Holloway 11      
     3) Sam Ireton 11                   4) Bruce Dougherty 12    
 17 Carthage                                            8:50.03  
     1) Charles Whitehead 12            2) Ben Southwick 10      
     3) Jose Delval 11                  4) Carter Hensley 10     
Section  2                                                       
  1 Smoky Hill                                          7:59.99  
     1) Dylan Adams 12                  2) Clayton Adams 12      
     3) Kyle Ames 12                    4) Tanner Ruhl 12        
  2 Shawnee Mission Northwest                           8:05.47  
     1) Anthony Yates 12                2) Blake Evans 12        
     3) Clayton Henderson 11            4) Jackson Barbour 11    
  3 Lee's Summit North                                  8:06.54  
     1) Derek Somogye 11                2) Corey Wheaton-Werle 12
     3) Hunter Pickering 10             4) Kolton Sheldon 12     
  4 Topeka-Seaman                                       8:06.60  
     1) Matt Bryan 11                   2) Josey McNorton 12     
     3) Wyatt McKay 12                  4) Cody Scheck 11        
  5 Rockhurst                                           8:07.51  
     1) Alex Lombardo 11                2) Tanner Shuey 12       
     3) Sam Maassen 12                  4) Kevin Jantsch 12      
  6 Rock Bridge                                         8:08.77  
     1) Jordan Cook 12                  2) Caleb Wilfong 12      
     3) Nicholas Dale 12                4) Zach Cook 10          
  7 OP-Blue Valley Northwest                            8:10.81  
     1) Sam Toby 11                     2) Zach Somberg 11       
     3) Tyler Fischer 12                4) Nick Loehr 12         
  8 Olathe-East                                         8:11.53  
     1) Jacob Schultze 12               2) Garang Anyit 12       
     3) Omar Davis 10                   4) Nick Hinrichs 10      
  9 Blue Springs                                        8:12.43  
     1) Jacob Belke 12                  2) Alex Johnson 11       
     3) Dominic Piccinini 11            4) James Barnett 11      
 10 St. Louis Univ. High                                8:15.57  
     1) Michael Swan 10                 2) Matt Nicholson 11     
     3) Joe Archer 11                   4) John Esswein 10       
 11 Lawrence-Free State                                 8:15.61  
     1) Stan Skwarlo 10                 2) Jon Volkin 12         
     3) Josh Ideus 12                   4) Kain Anderson 12      
 12 Shawnee Mission East                                8:17.85  
     1) Blake Hill 12                   2) Carter Olander 11     
     3) Evan Nichols 12                 4) Mitch Daniel 12       
 13 Oak Grove                                           8:19.70  
     1) Garrett Cross 10                2) Jacob Ledger 09       
     3) Corey Martin 11                 4) Kyle White 12         
 14 Kirkwood                                            8:21.68  
     1) Chris Taylor 12                 2) Ben Neuhaus 11        
     3) Michael Rath 11                 4) James Willis 10       
 15 Hazelwood Central                                   8:28.23  
     1) Cole Davis 12                   2) Ryan Griffin 10       
     3) Myles Cameron 10                4) Marcus Davis 10       
 16 Lockhart                                            8:30.04  
     1) Nicholas Avey 11                2) Joseph Hefner 11      
     3) Colton Russell 11               4) Robert Uhr 11         
 17 Festus                                              8:30.41  
     1) Zac Abrams 12                   2) Sean Brown 12         
     3) Shane Brown 12                  4) Drew White 12         
 18 Lansing                                             8:34.47  
     1) Coby Anderson 12                2) Jake Nye 11           
     3) Taner Sass 10                   4) Felix Albl 12         
 19 Topeka                                              8:49.44  
     1) Kyle Snyder 12                  2) Jaaron Vaughn 11      
     3) Ty Coultis 12                   4) Cedric Vinson 12      
================================================================ 
 Sponsored by Lewis Toyota                                       
   KU Relays: M 7:42.90  1965        Wichita East, KS            
    School                                               Finals  
================================================================ 
Finals                                                           
  1 Smoky Hill                                          7:59.99  
     1) Dylan Adams 12                  2) Clayton Adams 12      
     3) Kyle Ames 12                    4) Tanner Ruhl 12        
  2 Shawnee Mission Northwest                           8:05.47  
     1) Anthony Yates 12                2) Blake Evans 12        
     3) Clayton Henderson 11            4) Jackson Barbour 11    
  3 Lee's Summit North                                  8:06.54  
     1) Derek Somogye 11                2) Corey Wheaton-Werle 12
     3) Hunter Pickering 10             4) Kolton Sheldon 12     
  4 Topeka-Seaman                                       8:06.60  
     1) Matt Bryan 11                   2) Josey McNorton 12     
     3) Wyatt McKay 12                  4) Cody Scheck 11        
  5 Rockhurst                                           8:07.51  
     1) Alex Lombardo 11                2) Tanner Shuey 12       
     3) Sam Maassen 12                  4) Kevin Jantsch 12      
  6 Rock Bridge                                         8:08.77  
     1) Jordan Cook 12                  2) Caleb Wilfong 12      
     3) Nicholas Dale 12                4) Zach Cook 10          
  7 Liberty                                             8:10.52  
     1) Shannon Hall 12                 2) TY Cogdil 11          
     3) Kyle Gabrielson 10              4) Zack Pixler 12        
  8 OP-Blue Valley Northwest                            8:10.81  
     1) Sam Toby 11                     2) Zach Somberg 11       
     3) Tyler Fischer 12                4) Nick Loehr 12         
  9 Olathe-East                                         8:11.53  
     1) Jacob Schultze 12               2) Garang Anyit 12       
     3) Omar Davis 10                   4) Nick Hinrichs 10      
 10 Blue Springs                                        8:12.43  
     1) Jacob Belke 12                  2) Alex Johnson 11       
     3) Dominic Piccinini 11            4) James Barnett 11      
 11 Lindbergh                                           8:12.51  
     1) Kyle Pieper 11                  2) Tyler Gloss 11        
     3) Ronald Bass 11                  4) Tommy Skosky 11       
 12 St. Louis Univ. High                                8:15.57  
     1) Michael Swan 10                 2) Matt Nicholson 11     
     3) Joe Archer 11                   4) John Esswein 10       
 13 Lawrence-Free State                                 8:15.61  
     1) Stan Skwarlo 10                 2) Jon Volkin 12         
     3) Josh Ideus 12                   4) Kain Anderson 12      
 14 Shawnee Mission East                                8:17.85  
     1) Blake Hill 12                   2) Carter Olander 11     
     3) Evan Nichols 12                 4) Mitch Daniel 12       
 15 OP-Blue Valley West                                 8:18.13  
     1) Jonah Klug 12                   2) Joe Nail 10           
     3) Grady Lenihan 10                4) Justin Bryan 12       
 16 Shawnee Mission West                                8:18.84  
     1) Ryan Cooney 11                  2) Jonah Heng 12         
     3)                                 4) Garrett Wilson 11     
 17 Oak Grove                                           8:19.70  
     1) Garrett Cross 10                2) Jacob Ledger 09       
     3) Corey Martin 11                 4) Kyle White 12         
 18 Lee's Summit West                                   8:21.48  
     1) Austin Clowes 12                2) Cooper Abrahamson 09  
     3) Andrew Pierson 11               4) Trevin Lyles 11       
 19 Kirkwood                                            8:21.68  
     1) Chris Taylor 12                 2) Ben Neuhaus 11        
     3) Michael Rath 11                 4) James Willis 10       
 20 Olathe-North                                        8:27.97  
     1) Easton Moore 10                 2) Mike Chalfant 12      
     3) Alex Finestead 10               4) Ben Anstaett 12       
 21 Hazelwood Central                                   8:28.23  
     1) Cole Davis 12                   2) Ryan Griffin 10       
     3) Myles Cameron 10                4) Marcus Davis 10       
 22 Sacred Heart                                        8:28.87  
     1) Cory Donley 11                  2) Chris Sandquist 09    
     3) Kane Comfort 10                 4) Andrew LeValley 11    
 23 Salina South                                        8:29.33  
     1) Justin Stonebraker 10           2) Tyler Boling 12       
     3) Sinjin Perez 12                 4) Marcus Williams 11    
 24 St. Charles West                                    8:29.99  
     1) Travis Weidenbenner 12          2) Sheldon Keence 11     
     3) Kurt Dostal 09                  4) Adam DeSplinter 12    
 25 Lockhart                                            8:30.04  
     1) Nicholas Avey 11                2) Joseph Hefner 11      
     3) Colton Russell 11               4) Robert Uhr 11         
 26 Gardner-Edgerton                                    8:30.33  
     1) Luke Fischer 10                 2) Dewey Molenda 11      
     3) Omar Quintana 12                4) Chris Kreiser 11      
 27 Festus                                              8:30.41  
     1) Zac Abrams 12                   2) Sean Brown 12         
     3) Shane Brown 12                  4) Drew White 12         
 28 Maize                                               8:30.73  
     1) Elijah Ybarra 12                2) Brooks Rummery 11     
     3) Matt Kranick 11                 4) Ryan Hopkins 12       
 29 OP-St. Thomas Aquinas                               8:31.20  
     1) Nick Boyles 11                  2) Bryan Zack 10         
     3) Brad Kellerman 12               4) Chris Ernst 10        
 30 Lansing                                             8:34.47  
     1) Coby Anderson 12                2) Jake Nye 11           
     3) Taner Sass 10                   4) Felix Albl 12         
 31 DeSoto                                              8:36.51  
     1) Chad Ollendick 11               2) Nick Mechler 09       
     3) Jacob Schneiders 09             4) Ted Koehler 10        
 32 Topeka-West                                         8:38.03  
     1) Connor Immenschuh 11            2) Brock Elgin 11        
     3) Noah Lindquist 10               4) Zach Lynch 11         
 33 Lawrence                                            8:38.34  
     1) Reid Hildenbrand 12             2) Nathan Stringer 12    
     3) Simon Fangman 12                4) John Mwithiga 11      
 34 Olathe-Northwest                                    8:39.76  
     1) Gaspar Jaen-Maisonet 10         2) Evan Holloway 11      
     3) Sam Ireton 11                   4) Bruce Dougherty 12    
 35 Topeka                                              8:49.44  
     1) Kyle Snyder 12                  2) Jaaron Vaughn 11      
     3) Ty Coultis 12                   4) Cedric Vinson 12      
 36 Carthage                                            8:50.03  
     1) Charles Whitehead 12            2) Ben Southwick 10      
     3) Jose Delval 11                  4) Carter Hensley 10