HomeResultsAboutServicesPhotosPricingConsultingContact

::   2011 New Balance Indoor Nationals -- Live Results   ::





Print


    

 Delta Timing Group - Contractor License 
    2011 New Balance Indoor Nationals - 3/11/2011 to 3/13/2011    
                        New Balance Armory                        
                           New York, NY                           
 
Event 79  Boys 4x800 Meter Relay Emerging Elite
================================================================  
    School                                               Finals   
================================================================  
Finals                                                            
  1 Norwich Free Academy Tc-C                           8:00.22   
     1) Vos Hunter 11                   2) Dan Cardin 12          
     3) Emmett Schaeffer 11             4) Andrew Weiler 12       
  2 Pope John Xxiii Tc-Nj                               8:01.93   
     1) Nick Bertoline 12               2) Anthony Lacey 12       
     3) Chris Hatler 13                 4) Reid Thomas 11         
  3 Bishop Hendricken TC                                8:04.99   
     1) Mark Vuono 12                   2) Andrew Andraka 11      
     3) Andy Sakovits 11                4) John Ferris 11         
  4 Easton Area Tc-Pa                                   8:05.73   
     1) Tyler Caul 11                   2) Austin Barlow 11       
     3) Brandon Scott 12                4) Bernard England 11     
  5 Cardinal O'Hara T+F Club-                           8:06.51   
     1) Tyler Gallen 11                 2) Kenny McAndress 11     
     3) Jimmy Boyle 13                  4) Nick Beninato 11       
  6 Freinds' Central Tc-Pa                              8:07.20   
     1) Nate Willis 13                  2) Dan Segall 11          
     3) Josh Glen 12                    4) Alex Sheltzer 11       
  7 New Canaan Tc-Ct                                    8:08.27   
     1) Henson Orser 12                 2) Brant Hoffman 11       
     3) Pat Daly 11                     4) Alex Spinu 11          
  8 Bellport Tc-Ny                                      8:08.43   
     1) Derek Palafox 12                2) Ryan McGlynn 12        
     3) Brandon Santana 12              4) Sheldon Derenoncourt 11
  9 St. Xavier Tc-Oh                                    8:09.78   
     1) Rob Flannigan 11                2) Shomo Das 11           
     3) Greg Sanders 11                 4) Andrew Bachman 11      
 10 Bronx Science Tc-Ny                                 8:10.86   
     1) Tal Levran 11                   2) Aaron Roseman 11       
     3) Adam Yohanan 12                 4) Aaron Somoroff 11      
 11 Hayfield Tc-Va                                      8:11.83   
     1) Cory Fish 11                    2) Kwabena Bempong 12     
     3) Gabriel Larios 12               4) John Bozek 11          
 12 Iona Prep School/Ursuline                           8:13.60   
     1) Anthony O'Malley 11             2) Jon Diakanwa 12        
     3) Brijian Levesque 12             4) Tim Hefferon 12        
 13 Archbishop Curley Tc-Md                             8:13.66   
     1) Dave Ozarowski 12               2) Kyle Hunt 13           
     3) Jeremy Skarda 11                4) Jon Cook 11            
 14 Fred Watson Tc-Ma                                   8:14.36   
     1) James Smith 11                  2) Bernard May 12         
     3) Matthew Ferro 11                4) Christian Connolly 11  
 15 Hendrick Hudson Tc-Ny                               8:14.85   
     1) Cameron Rasmussen 12            2) Jonathan Cohen 11      
     3) Daniel Reiner 12                4) Benjamin Schwartz 11   
 16 Curtis Tc-Ny                                        8:16.49   
     1) Kyle Hannafin 11                2) Seydina Diagne 11      
     3) Keron Crawford 11               4) Justin Valentin 11     
 17 Abington Tc-Pa                                      8:17.37   
     1) Grant Schwoebel 12              2) Tariq Rashid 11        
     3) Jon Hartsough 12                4) Jabari Freeman 14      
 18 MavRunners-NC                                       8:18.90   
     1) Chris Van Gurp 11               2) Drew Buckley 12        
     3) Alec Lane 13                    4) Michael Colven 11      
 19 Suffern Tc-Ny                                       8:20.42   
     1) Shawn Vettom 12                 2) Mike Dohmann 12        
     3) Jordan Levine 11                4) Jesse Starkey 12       
 20 Metuchen Tc-Nj                                      8:20.51   
     1) Stefan Antosiewicz 11           2) Dan Bish 11            
     3) Kevin Lai 11                    4) Troy Kanasaka 12       
 21 Mid-Atlantic Tc-Pa                                  8:21.56   
     1) Christian Kardish 14            2) Michael Spielberger 11 
     3) Ryan Horgan 12                  4) Sean Dooling 11        
 22 Somers Tc-Ny                                        8:22.96   
     1) Charles Conway 11               2) Scott Friedman 12      
     3) Ryan Matsumoto 12               4) Isaac Shelby 11        
 23 William Byrd Tc-Va                                  8:23.03   
     1) Chris Boyd 11                   2) Nick Leffell 11        
     3) Jonathan Murphy 12              4) Kevin O'Connor 12      
 24 Collegiate Tc-Ny                                    8:23.53   
     1) Tommy Giardina 11               2) Alex McDonald 12       
     3) Will Garcia 12                  4) Will McDuffie 12       
 25 Holy Cross Tc-Ct                                    8:27.19   
     1) Adam Quicquaro 12               2) Matt Satkowski 13      
     3) Dan Creem 12                    4) Patsy Casalino 11      
 26 Bayport Tc-Ny                                       8:44.84   
     1) Joe Ray 11                      2) Jeff Byrne 11          
     3) Erich Grosse 11                 4) Connor Crowley 11      
 27 Port Richmond Tc-Ny                                 8:45.51   
     1) Jeremy Mulvey 11                2) John Summerville 11    
     3) Antonio Meyers 13               4) Tyler Huebler 12