HomeResultsAboutServicesPhotosPricingConsultingContact

::   2011 New Balance Indoor Nationals -- Live Results   ::





Print


    

 Delta Timing Group - Contractor License 
           2011 New Balance Indoor Nationals - 3/11/2011 to 3/13/2011           
                               New Balance Armory                               
                                  New York, NY                                  
 
Event 46  Girls 1 Mile Race Walk
=======================================================================         
    National: N 7:00.94  3/13/2004   Katy Hayes, Oconomowoc, WI                 
    National: N 7:00.90  3/15/1998   Lisa Kutzing, Port Jefferson, NY           
        Meet: M 7:00.94  3/13/2004   Katy Hayes, Oconomowoc, WI                 
   NSIC Meet: I 7:00.90  3/15/1998   Lisa Kutzing, Port Jefferson, nY           
    Freshman: F 7:24.67  3/15/1998   Lisa Kutzing, Port Jefferson, NY           
   Sophomore: O 7:17.24  1992        Melissa Baker, ShorehamWR, Shoreha         
      Junior: J 7:00.94  3/13/2004   Katy Hayes, Oconomowoc, WI                 
    Name                    Year School                  Finals  Points         
========================================================================         
Finals                                                              1500m             
 11 Diana Quinde              11 Elmhurst, NY           7:57.45   7:26.40       
 12 Caitlin Lardaro           12 Pearl River, NY        8:02.34   7:26.08       
 13 Elizabeth Wilkins         13 Penfield, NY           8:02.73   7:28.72       
 14 Nicole Court-Menendez     12 Lewiston, ME           8:07.44   7:34.46       
 15 Melissa Tylock            15 Penfield, NY           8:08.64   7:39.56       
 16 Marina Pettinicchi        11 Bellport, NY           8:14.87   7:40.71       
 17 Kaitlin Flanders          12 Gorham, ME             8:25.62   7:50.55       
 18 Katie Michta              14 Lake Ronkonkoma, NY    8:25.95   7:53.60       
 19 Karen Zheng               12 Middle Village, NY     8:31.59   7:55.74       
 20 Ashley Weintraub          11 Grahamsville, NY       8:32.20   7:57.72       
 21 Megan Valentin            11 Nesconset, NY          8:32.29   7:57.63       
 22 Kasey Levan               12 Marion, NY             8:32.48   7:57.32       
 23 Kasandra Rodriquez        14 McAllen, TX            8:34.91   8:00.50       
 24 Libby Morsch              11 Penfield, NY           8:41.73   8:07.05       
 25 Amanda Borok              11 Yorktown Heights, N    8:52.02   8:13.66       
 26 Aleiza Higgins            11 Williamsburg, VA       8:58.18   8:21.43       
 27 Allie Kenyon              11 Penfield, NY           9:20.22   8:39.84       
 -- Natalia St. Lawrence      12 Katonah, NY                 DQ   >             
================================================================================
                Women - Division Unknown - Team Rankings - 9 Events Scored      
================================================================================
    1) Kinetic RC-NY               15        2) The Heat TC-GA             10   
    2) Medina TC-OH                10        2) Western Branch TC-VA       10   
    2) Stotan Racing-NY            10        2) Shoreham Wading River TC-  10   
    2) St Thomas More Prep TC-DE   10        2) Garden City TC-NY          10   
    2) Culver Academies TC-IN      10       10) Somers TC-NY                8   
   10) McComb TC-OH                 8       10) UNA-CA--HALL                8   
   10) Blacksburg TC-VA             8       10) Western Cary TC-NC          8   
   10) UNA-FL-NAPLES-FLUEHR         8       10) Columbia TC-NJ              8   
   10) Shenendehowa TC-NY           8       18) Valley Stream Central TC-   7   
   18) UNA-OH-CANTON-MORROW         7       20) Throw1Deep-GA-Pius X        6   
   20) UNA-FL-NAPLES-FLUEHR         6       20) Penfield TC-NY              6   
   20) Kellenberg Memorial TC-NY    6       20) Ocean Lakes TC-VA           6   
   20) Waynesfield-Goshen TC        6       20) New Haven Flyers-CT         6   
   20) Bronxville TC-NY             6       28) McDonogh TC-MD              5   
   28) Bay Shore TC-NY              5       28) Kindersport-TN-Brentwood    5   
   28) UNA-NC-RALEIGH-FRAZIER       5       28) South Brunswick TC-NJ       5   
   28) Benjamin Cardozo TC-NY       5       28) Throw1deep-GA-Kennesaw Mt   5   
   28) Schuylerville TC-NY          5       36) Hidden Valley TC-VA         4   
   36) Edward Little TC-ME          4       36) Glastonbury TC-CT           4   
   36) Hoover TC-AL                 4       36) Colonie Central TC-NY       4   
   36) New Rochelle TC-NY           4       36) Immaculate Heart Academy    4   
   36) North Shore RC-NY            4       44) Jonathan Dayton TC          3.50
   44) UNA-MD-SILVER_SPRI-LAFOND    3.50    46) UNA-MI-GRAND_BLA-ANZALONE   3   
   46) UNA-ME-VASSALBOR-WILLIAMS    3       46) Newton Centre Athletics-M   3   
   46) Newak Tech TC-NJ             3       46) Throw1deep-GA-Athens Acad   3   
   46) Tennesee Elite TC-TN         3       46) Lincoln Sudbury TC-MA       3   
   46) Breen TC-MI                  3       54) Irish Road TC-PA            2   
  1 Danielle Opatovsky        11 Shoreham, NY           7:14.72O  10    6:45.78 
  2 Crosby Tillman            11 Lincolndale, NY        7:21.44F   8    6:53.06 
  3 Rachael Tylock            11 Penfield, NY           7:24.71    6    6:57.21 
  4 Jennifer Halloran         11 Bay Shore, NY          7:26.72    5    6:56.46 
  5 Abby Dunn                 12 Auburn, ME             7:38.72    4    7:09.38 
  6 Courtney Williams         11 Vassalboro, ME         7:39.97    3    7:09.63 
  7 Michelle Sygulski         11 Kings Park, NY         7:42.63    2    7:11.28 
  8 Meghan Keetley            14 Pearl River, NY        7:51.61    1    7:18.89 
  9 Jaymee Caplan             12 Henrietta, NY          7:56.08   7:26.78       
 10 Molly Josephs             12 Garden City, NY        7:56.36   7:25.57       
   54) Jackson Memorial TC-NJ       2       54) UNA-PA-PERKASIE-GERLACH     2   
   54) Ridgewood TC-NJ              2       54) Kings Park TC-NY            2   
   54) Christiansburg TC-VA         2       54) Catoctin TC-MD              2   
   54) Randolph TC-NJ               2       54) Lee-Davis TC-VA             2   
   63) Cooper River TC-NJ           1       63) Pope John XXIII TC-NJ       1   
   63) Junior Striders T+F Club-    1       63) Pearl River TC-NY           1   
   63) Green Run TC-VA              1       63) Spartan Field and Track-P   1   
   63) Waltham TC-MA                1       63) Assumption TC-KY            1   
   63) Runner's High RC-NJ          1