HomeResultsAboutServicesPhotosPricingConsultingContact

::   2011 New Balance Indoor Nationals -- Live Results   ::





Print


    

 Delta Timing Group - Contractor License 
         2011 New Balance Indoor Nationals - 3/11/2011 to 3/13/2011          
                             New Balance Armory                              
                                New York, NY                                 
 
Event 27  Boys Distance Medley
=======================================================================      
    National: N  9:59.94  3/10/2000   Gloucester, Gloucester, MA             
                          J. Palazola, N. Otieno, S. Milne, T. Colangelo     
        Meet: M 10:02.13  3/14/2009   Albemarle, Charlottesville, VA         
                          Z. Vrhovac, L. Noble, G. Bradley, A. Kostelac      
   NSIC Meet: I  9:59.94  3/10/2000   Gloucester, Gloucester, MA             
                          J. Palazola, N. Otieno, S. Milne, T. Colangelo     
      Armory: A  9:59.94  3/10/2000   Gloucester, Gloucester, MA             
                          J. Palazola, N. Otieno, S. Milne, T. Colangelo     
    School                                               Finals  Points      
=======================================================================      
Finals                                                                       
  1 Warwick Tc-Ny                                      10:02.74   10         
     1) Daniel Paez 11                  2) Kevin Grosso 11                   
     3) Ray Farinella 12                4) Timothy Luthin 11                 
  2 Brothers Tc-Nj                                     10:02.99    8         
     1) George Kelly 12                 2) Theo Foster 13                    
     3) Dan Mykityshyn 11               4) Mike Mazzaccaro 11                
  3 Plainsboro Tc-Nj                                   10:04.77    6         
     1) Jim Rosa 11                     2) Greg Caldwell 12                  
     3) Chris Banks 12                  4) Joe Rosa 11                       
  4 Latham Tc-Ny                                       10:10.10    5         
     1) David Marthy 11                 2) Bryan Letourneau                  
     3) Reuben Feinman 11               4) Christian Delago 12               
  5 St. Benedict's Prep Tc-Nj                          10:10.11    4         
     1) Tahlief Jackson 11              2) Kalonji Foster 12                 
     3) Garland Miller 11               4) Edward Cheserek 13                
  6 St. John the Baptist Tc-N                          10:17.32    3         
     1) Matt Zampariello 11             2) Hunter Burrell 11                 
     3) Seitu Solomon 11                4) Brandon Camenzuli 11              
  7 Ridgewood Tc-Nj                                    10:17.39    2         
     1) Levi Jennings 12                2) Neil Schoff 13                    
     3) Juan Llinas 11                  4) Patrick Rynkowski 11              
  8 Ocean City Tc-Nj                                   10:17.97    1         
     1) Erik Johnson 12                 2) William Dooner 11                 
     3) Andrew Demaria 11               4) Miles Schoedler 11                
  9 North Rockland Tc-Ny                               10:20.90              
     1) Alex Andre 11                   2) Nick Bien-Aime 11                 
     3) Dylan Landry 11                 4) Tim Mendez 11                     
 10 Wilson Memorial Tc-Boys-N                          10:24.33              
     1) Ryan Brennan 11                 2) Tom Papazicos 12                  
     3) Patrick Rooney 13               4) Sean Egan 11                      
 11 Warrior TC                                         10:25.38              
     1) Luke Lefebure 11                2) Jake Richard 12                   
     3) AJ Chaborek 13                  4) Bryan Andrews 11                  
 12 Andover Tc-Ma                                      10:28.38              
     1) William Ossoff 11               2) Brian Knapp 11                    
     3) Ryan Cooney 12                  4) Simon Voorhees 11                 
 13 Chalfont Warrington Tc-Pa                          10:31.03              
     1) Joseph Waddington 11            2) Ryan Hynes 12                     
     3) Ryan Dickson 12                 4) Austin Gregor 11                  
 14 Bethlehem Tc-Ny                                    10:31.13              
     1) Luke Carpinello 12              2) Max Seiler 12                     
     3) Matt Crawford 12                4) Chris Collier 11                  
 15 Chariho Tc-Ri                                      10:31.26              
     1) Dan Kilcoyne 12                 2) Ian LaPlume 11                    
     3) Bryce Kelley 13                 4) Mike Marsella 12                  
 16 Midlothian Tc-Va                                   10:31.40              
     1) Sean Willard 13                 2) Sam Hush 11                       
     3) Andrew Gorsuch 13               4) Darren Barlow 11                  
 17 Chestnut Hill Academy Tc-                          10:31.41              
     1) Mike Fuery 11                   2) Ian Miller 11                     
     3) Tate Sager 11                   4) Dustin Wilson 12                  
 18 Colonial Forge Tc-Va                               10:32.26              
     1) David Klimek 11                 2) Ricky Cappetta 12                 
     3) Jordanis Lozier 11              4) David Pennesi 12                  
 19 Chaminade Tc-Ny                                    10:32.42              
     1) Matthew Woop 11                 2) Dillon Schwartz 11                
     3) Daniel Pinto 11                 4) Thomas Awad 12                    
 20 Grovers Mill Rc-Nj                                 10:33.35              
     1) AJ Chavez 12                    2) Zach Rosenberg 11                 
     3) Eddison Guluma 13               4) Brian Schoepfer 11                
 21 Runner's High Rc-Nj                                10:34.06              
     1) Rob Napolitano 13               2) Connor McNamara 14                
     3) Rob Devine 11                   4) Kevin Byrne 11                    
 22 Germantown Friends Tc-Pa                           10:34.09              
     1) David Waterman 11               2) Jordan May 13                     
     3) Cameron Mactavish 11            4) Evan Caldwell 11                  
 23 Peabody Tc-Ma                                      10:35.55              
     1) Evan Braz 11                    2) Jacob Freedman 12                 
     3) Nick Ingham 12                  4) Nicholas Christensen 12           
 24 Port Jefferson Tc-Ny                               10:36.20              
     1) Andrew Keresztes 12             2) Colin Flanagan 11                 
     3) Ryan Flanagan 11                4) Cole Conte 12                     
 25 Randolph Tc-Nj                                     10:36.66              
     1) Sam Knipper 12                  2) Kyle Holder 12                    
     3) Jon Knipper 12                  4) Collin Frost 11                   
 26 Livingston Tc-Nj                                   10:39.43              
     1) Nick Fogarty 12                 2) Tyler DaSilva 11                  
     3) David Coleman 11                4) Jeramy Elkaim 11                  
 27 Bishop Hendricken TC                               10:40.84              
     1) Andrew Andraka 11               2) Andy Sakovits 11                  
     3) Mark Vuono 12                   4) Ryan Meehan 11                    
 28 Weston Tc-Ct                                       10:42.86              
     1) David Stankiewicz 13            2) Paul Philpott 11                  
     3) Noah Krassin 13                 4) Stephen Vento 11                  
 29 St. Peter's Prep Tc-Nj                             10:46.12              
     1) Kevin Garrigan 11               2) Tyrell Gibbs 13                   
     3) James Sylvester 11              4) Charlie Bates 11                  
 30 Fork Union MA Tc-Va                                10:52.21              
     1) Michael Idziak 12               2) D.J. Randle El 12                 
     3) Anton Bartsevich 12             4) Avery Martin 12                   
 31 Herndon Tc-Va                                      10:53.30              
     1) Troy Hunsaker 12                2) Alex Fisher 13                    
     3) Omar Zaki 12                    4) Jimmy Luehrs 11                   
 32 Portsmouth Tc-Ri                                   10:53.34              
     1) Adan Overcash 13                2) Tyler Oliveira 11                 
     3) Marcus Sandoval 11              4) John Corbett 11                   
 33 Loyola Blakefield Tc-Md                            10:53.89              
     1) Pat Finley 11                   2) Brandon Young 11                  
     3) Ryan Johnson 12                 4) Kevin Corbusier 12                
 34 St. Johnsbury Academy Tc-                          10:55.13              
     1) Benjamin Bunnell 12             2) James Fitzhugh 12                 
     3) Dage Minors 13                  4) Hayden Bunnell 11                 
 35 Long Island Alliance-NY                            10:58.03              
     1) Nhaim Asfaq 11                  2) Brian Poole 12                    
     3) Nord Spencer 12                 4) Bryan Buttigieg 11                
 36 Z-Boyz-Pa                                          10:59.60              
     1) Greg Mellor 11                  2) Brendan Quay 11                   
     3) David Schumaker 11              4) Brett Kelly 12                    
 37 Saint Thomas Aquinas Tc-N                          11:13.52              
     1) Sean Colford 12                 2) Alexander Arau 12                 
     3) Garrett Thompson 12             4) Thomas O'Leary 12                 
 38 Western Branch Tc-Va                               11:24.98              
     1) Eric Ellis 14                   2) Akheem Gabay 13                   
     3) Corey Jones 13                  4) Michael Wynn 14                   
=============================================================================
                Men - Division Unknown - Team Rankings - 1 Events Scored     
=============================================================================
    1) Warwick TC-NY               10        2) Brothers TC-NJ              8
    3) Plainsboro TC-NJ             6        4) Latham TC-NY                5
    5) St. Benedict's Prep TC-NJ    4        6) St. John the Baptist TC-N   3
    7) Ridgewood TC-NJ              2        8) Ocean City TC-NJ            1