HomeResultsAboutServicesPhotosPricingConsultingContact

::   2011 New Balance Indoor Nationals -- Live Results   ::





Print


    

 Delta Timing Group - Contractor License 
           2011 New Balance Indoor Nationals - 3/11/2011 to 3/13/2011           
                               New Balance Armory                               
                                  New York, NY                                  
 
Event 11  Boys 2 Mile Run
===============================================================================         
    National: N 8:40.00  2/15/1964   Gerry Lindgren, Rogers, Spokane, W         
        Meet: M 8:45.19  3/11/2001   Alan Webb, South Lakes, Reston, VA         
      Armory: A 8:43.24  2/12/2011   Lukas Verzbicas, Sandburg, Orland          
    Freshman: F 8:57.55  3/15/2009   Lukas Verzbicas, Linc-Way,New Leno         
   Sophomore: O 8:55.80  3/21/1974   Rudy Chapa, Hammond, IN                    
      Junior: J 8:52.94  3/12/2000   Dathan Ritzenhein, Rockford, MI            
      Senior: S 8:40.00  2/15/1964   Gerry Lindgren, Rogers, Spokane, W         
    Name                    Year School                  Finals  Points   3000m     
===============================================================================         
Finals                                                                          
  1 Lukas Verzbicas           11 Orland Hills, IL       8:40.70A  10    8:09.57 
  2 Edward Cheserek           13 Newark, NJ             8:42.66A   8    8:09.86 
  3 Shayne Collins            11 Mansfield, MA          9:11.12    6    8:37.86 
  4 Kikanae Punyua            11 Ellicott City, MD      9:11.47    5    8:36.87 
  5 Dustin Wilson             12 Philadelphia, PA       9:12.16    4    8:34.00 
  6 Dayton McVicker           11 Fairmont, WV           9:16.29    3    8:42.31 
  7 John Murray               11 Shrewsbury, MA         9:16.71    2    8:35.46 
  8 Khari Bowen               11 Philadelphia, PA       9:18.80    1    8:45.64 
  9 Connor Rog                12 Fairfield, CT          9:20.77   8:45.06       
 10 Paul Szulewski            11 Williamstown, NJ       9:22.67   8:49.63       
 11 Liam Hillery              11 Greenville, RI         9:24.66   8:49.58       
 12 Collin Leibold            11 Falls Church, VA       9:24.83   8:49.00       
 13 Collin Frost              11 Randolph, NJ           9:25.48   8:49.58       
 14 Tim Tyler                 11 Mt. Pleasant, SC       9:27.31   8:54.13       
 15 Cole Townsend             11 Buffalo, NY            9:27.53   8:52.73       
 16 David Kilgore             11 Melbourne, FL          9:29.57   8:52.97       
 17 Adam Visokay              12 Charlottesville, VA    9:30.44   8:55.49       
 18 Chernet Sisay             12 Brookline, MA          9:36.57   8:58.92       
 19 Mitch Mallory             11 Raleigh, NC            9:36.96   8:56.31       
 20 Thomas Madden             13 Front Royal, VA        9:38.76   8:58.27       
 21 David Melley              11 Newton, MA             9:39.77   9:01.66       
 22 Thomas Harrison           11 Washington, DC         9:50.11   9:12.63       
 23 Ryan Walsh                11 Providence, RI         9:52.35   9:12.50       
================================================================================
                Men - Division Unknown - Team Rankings - 15 Events Scored       
================================================================================
    1) Brothers TC-NJ              28        2) Carl Sandburg TC-IL        20   
    2) Lightning Fast TC-DE        20        4) Speed CIty-CA              16   
    5) Santa Fe TC-OK              15        6) Plainsboro TC-NJ           12   
    6) St. Benedict's Prep TC-NJ   12        8) Chariho TC-RI              11   
    9) Lakeland TC-VA              10        9) Mansfield TC-MA            10   
    9) Abington TC-PA              10        9) Arkansas Vault Club        10   
    9) Summit TC-NJ                10        9) UNA-NJ-WHIPPANY-VENA       10   
    9) Warwick TC-NY               10        9) Mount Vernon TC-NY         10   
    9) South Texas Walking Club-   10       18) Gorham TC-ME                9   
   18) St. John the Baptist TC-N    9       20) Woodbridge TC-VA            8   
   20) Christopher Columbus TC-N    8       20) Davis TC-UT                 8   
   20) Malvern Prep TC-PA           8       20) Maine Racewalkers-Maranac   8   
   20) Bloomfield TC-CT             8       20) Erasmus Hall TC-NY          8   
   20) East Meadow TC-NY            8       20) Packer Collegiate Institu   8   
   20) Olentangy Liberty TC-OH      8       20) Evelyn Mack Academy TC-NC   8   
   31) UNA-PA-SAYRE-GAMBRELL        6       31) Holy Trinity TC-FL          6   
   31) Arlington TC-NY              6       31) Throw1deep-GA-Athens Acad   6   
   31) UNA-MA-MANSFIELD-COLLINS     6       31) UNA-FL-DESTIN-PARKER        6   
   31) Atlee TC-VA                  6       31) Latham TC-NY                6   
   31) Just Do It TC-NY-Boys        6       31) Bonny Eagle TC-ME           6   
   31) Knightdale Elite TC-NC       6       31) Junior Striders-NC          6   
   43) First Colonial TC-VA         5       43) Paul L. Dunbar TC-OH        5   
   43) North Rockland TC-NY         5       43) Western Howard T+F-MD       5   
   43) UNA-ID-POCATEL-FARNSWORTH    5       43) Haddonfield Memorial TC-N   5   
   43) Dickinson TC-NJ              5       43) Lafayette TC-LA             5   
   43) UNA-SD-CUSTER-SCHULTZ        5       43) Glenelg Country TC-MD       5   
   53) UNA-NY-FLUSHING-MONTANARO    4       53) UNA-ME-WALDOBORO-RIXON      4   
   53) Blacksburg TC-VA             4       53) Western Branch TC-VA        4   
   53) UNA-NY-ROSLYN-ROSS           4       53) Old Bridge TC-NJ            4   
   53) Alexander Hamilton TC-NY     4       53) Blazin Raiders TC-MD        4   
   53) John Curtis Christian Sch    4       53) Chestnut Hill Academy TC-   4   
   53) UNA-GA-COVIG-ABDUL-MATEEN    4       53) Colonial Forge TC-VA        4   
   53) Junior Striders T+F Club-    4       53) New Rochelle TC-NY          4   
   67) Skyline TC-UT                3.50    67) JR Tucker TC-VA             3.50
   69) Newton North TC-MA           3       69) Rockets TC-MD               3   
   69) St. Anthonys TC-NY           3       69) Ridgewood TC-NJ             3   
   69) Uniondale TC-NJ              3       69) Aim High Pole Vault Club    3   
   69) Medgar Evers College Prep    3       69) UNA-WA-WOODWAY-FELLOWS      3   
   69) Hackensack TC-NJ             3       69) Fairmont TC-WV              3   
   69) Canisius TC-NY               3       80) Andover TC-MA               2   
   80) Reading TC-PA                2       80) Lowell TC-MA                2   
   80) Chaminade TC-NY              2       80) Trenton TC-NJ               2   
   80) UNA-IN-INDIANAPOL-BATEMON    2       80) Team Prep USA               2   
   80) Christiansburg TC-VA         2       80) Penn Wood TC-PA             2   
   80) Beacon TC-NY                 2       80) Shrewsbury TC-MA            2   
   80) Penfield TC-NY               2       92) Juventus TC                 1   
   92) Burnt Hills HS-NY            1       92) Personal Best Athletics     1   
   92) Great Bridge TC-VA           1       92) Charlottesville Area TC-V   1   
   92) Naugatuck TC-CT              1       92) Ocean City TC-NJ            1   
   92) Chimeras T&F-NJ              1       92) UNA-OR-TIGARD-HART          1   
   92) Robinson TC-VA               1